Trumpova administratíva potichu ruší výskum NASA o znížení emisií

Systém sledovania emisií uhlíka (CMS), ktorý na diaľku sleduje tok oxidu uhličitého vo svete vo výške 10 miliónov dolárov, stráca finančné prostriedky, píše BBC.

Jeho strata ohrozuje schopnosť merať zníženie emisií v jednotlivých štátoch, ako to odsúhlasili krajiny v parížskej dohode o klíme.

USA plánujú odstúpiť od tejto dohody. Avšak aj naďalej budú súčasťou medzinárodnej klimatickej dohody.

Americkí predstavitelia sú v súčasnosti v Nemecku súčasťou rozhovorov, aby predstavili podrobnú knihu pravidiel pre dohodu z roku 2015 v Paríži. Údajne trvajú na silných pravidlách podávania správ a monitorovania emisií skleníkových plynov.

Environmentálna politika krajiny sa presunula pod administratívu Trumpa, ktorá chce posilniť americký priemysel s fosílnymi palivami.

Trump opakovane ohrozoval rozpočet vedy o Zemi a ďalšie klimatické misie NASA. V marci dohoda o výdavkoch, ktorá bola podpísaná v Kongrese, vynechala zmienku o CMS a škrtla budúci americký výskum na overenie znižovania emisií skleníkových plynov.

"Ak nemôžete merať zníženie emisií, nemôžete si byť istí, že krajiny dodržiavajú dohodu," povedal profesor energetiky a životného prostredia Kelly Sims Gallagher.