Hawkinga pochovali medzi Darwina a Newtona. Jeho posolstvo mieri k čiernej diere

Na smútočný obrad prišli vedcovi príbuzní, priatelia aj verejné osobnosti. Pietnej spomienky sa zúčastnila asi tisícka hostí zo stovky krajín sveta.

Súčasťou pohrebu bolo odvysielanie Hawkingovho posolstva do vesmíru. Vedec, považovaný za najvýraznejšieho teoretického fyzika súčasnosti, zomrel v marci vo veku 76 rokov.

V zaplnenej historickej budove opátstva v centre Londýna, kde sú aj ostatky významných postáv britskej histórie, prednieslo smútočnú reč niekoľko osobností, ktoré boli späté s Hawkingovým životom.

Boli medzi nimi astronaut Tom Peake, kráľovský astronóm  Martin Rees, vedcov spolupracovník a nositeľ Nobelovej ceny Kip Thorne a herec Benedict Cumberbatch, ktorý Hawkinga stvárnil vo filme.

Počas obradu sa na Hawkingovu počesť rozozneli zvony gotického chrámu.

Zdroj: Ben Stansall/Reuters

​Súčasťou bolo aj vysielanie Hawkingovho posolstva, ktoré skomponoval grécky skladateľ Vangelis, do vesmíru. Podľa vedcovej rodiny je zo satelitu Európskej vesmírnej agentúry namierené k najbližšej čiernej diere s označením  1A 0620-00. 

​Od Zeme je vzdialená 3500 svetelných rokov. Práve výskum čiernych dier bol hlavnou témou Hawkingovej vedeckej kariéry.

"Je to posolstvo mieru a nádeje, o jednote a našej nevyhnutnosti žiť na tejto planéte v spoločnej harmónii," uviedla Hawkingova dcéra Lucy.

Okrem fyzikových najbližších a niektorých britských politikov a verejných osobností prišla na obrad asi tisícka ľudí, ktorých vybrali z viac ako 25-tisíc záujemcov. Tí mali poslať svoje žiadosti o pozvánky do Hawkingovej nadácie.

Nezastavila ho ani choroba

Vo vedeckej činnosti, ktorej dominoval výskum čiernych dier, vesmíru či veľkého tresku, mu nezabránila ani neurodegeneratívna choroba. Kvôli nej bol pripútaný na vozík. Svoje vedomosti odovzdával aj širokej verejnosti, vysoko oceňovaná je predovšetkým jeho populárno-vedecká publikácia Stručná história času.