Do Afriky a Ázie chcú pritiahnuť antarktické ľadovce

Zvláštne je, že nejde o jeden takýto plán, ale rovno o dva. Skupina podnikateľov dúfa, že pritiahnu ľadovce z Antarktídy na pobrežie Spojených arabských emirátov, píše Yahoo.

Medzitým v období sucha, ktoré zasiahlo Kapské mesto, expert na záchranné námorné operácie Nick Sloane dúfa, že zabalí ľadovec do textilnej izolácie a presunie ho do vzdialenosti 1930 kilometrov do Kapského Mesta pomocou tankera a dvoch remorkérov.

"Nápad znie bláznivo. Ale ak sa pozriete na jemné detaily, nie je to také šialené," hovorí Sloane. Podľa neho by ľadovec mohol každý deň na jeden rok vyprodukovať 150 miliónov litrov vody.

Projekt IAE Iceberg zameraný na pritiahnutie ľadovca do oblasti Perzského zálivu by mal stáť 50 až 60 miliónov dolárov. "Na projekte sme minulý rok tvrdo pracovali a prechádzame na ďalšie etapy. Patenty boli predložené pre technológiu vo Veľkej Británii, niektoré na ťahanie a iné na zníženie rýchlosti topenia počas cesty," povedal výkonný riaditeľ spoločnosti National Advisor Bureau Abdullah Mohammed Sulaiman Al Shehi.