Zlá správa. Klimatická zmena zosilňuje „tlkot srdca“ Zeme

Klimatická zmena je oveľa viac ako ako len nárast teplôt a topenie ľadu. V novej štúdii vedci z Národného laboratória Lawrence Livermore (LLNL) a päť ďalších organizácií ukazujú, že ľudská činnosť výrazne ovplyvňuje sezónny teplotný cyklus v troposfére alebo najnižšej vrstve zemskej atmosféry, uviedol server Space.

Títo vedci použili to, čo je známe ako technika "odtlačkov prstov", v ktorej oddelili ľudský vplyv od prirodzeného vplyvu na klímu. A zatiaľ čo mnohé štúdie o odtlačkoch prstov skúmajú klimatické modely v priebehu rokov a desaťročí, táto práca ukazuje, ako ľudia ovplyvňujú meniace sa obdobia.

V tejto novej štúdii vedci preskúmali sezónne teplotné cykly v troposfére a pozorovali hlboký vplyv ľudí na atmosféru a naše ročné obdobia. Predovšetkým výskumníci zistili, že kvôli emisiám oxidu uhličitého je sezónny "tlkot srdca" na Zemi alebo kontrast medzi horúcimi letami a studenými zimami čoraz silnejší.

Tím použil merania teploty satelitmi na štúdium zmien v rozsahu sezónneho teplotného cyklu v troposfére v rôznych miestach na povrchu planéty. Týmto spôsobom mohli výskumníci vidieť rozdiel medzi letnými a zimnými teplotami a rozdielom medzi teplou a studenou sezónou.

Vyšetrovatelia zistili, že naše leto sa otepľuje rýchlejšie ako ostatné obdobia, keď celková teplota Zeme stúpa - fenomén, ktorý je obzvlášť pravdivý na severnej pologuli. Navyše sú namerané teploty v troposfére v súlade s modelmi, ktoré naznačujú posilnenie sezónneho srdcového tepu.

"Naše výsledky naznačujú, že štúdie o meniacom sa sezónnom cykle poskytujú silné a nové dôkazy o významnom ľudskom vplyve na klimatické podmienky Zeme," uviedol vo vyhlásení Benjamin Santer, vedúci odboru klímy LLNL a hlavný autor novej práce.

Výskum odtlačkov prstov v oblasti klímy, ktorý vznikol v 70. rokoch minulého storočia, študuje klimatické modely s cieľom nájsť zdroj veľkých klimatických zmien. Zohľadňuje prirodzené faktory, ktoré prispievajú ku klimatickým podmienkam, ako sú teplota oceánov, cyklus vody, obeh v atmosfére, morský ľad a extrémne prírodné udalosti. V tejto štúdii výskumníci študovali modelové klimatické simulácie, ktoré sa riadili historickými zmenami v správaní človeka.

Tím našiel veľmi vysokú "vzorovú zhodu" medzi sezónnymi teplotnými trendami a ľudským vplyvom alebo "odtlačkom prsta" na troposfére. To ukazuje, že pozorované zmeny v atmosfére a sezónne teploty troposférických teplôt sú pravdepodobne spôsobené ľudskou činnosťou, tvrdí štúdia.

Ide o prvú formálnu štúdiu odtlačkov prstov, ktorá bola kedy vykonaná s meniacim sa sezónnym teplotným cyklom troposférického typu.