Neviditeľní ničitelia zdravia. Ako nám škodí zamorené ovzdušie

Znečistený vzduch. Slovné spojenie, ktoré väčšina z nás prehliada ako mediálnu vatu. Alebo, paradoxné klišé, ako vzduch... Na tento typ slepoty vraj najlepšie zaberajú čísla, a tak hneď na úvod niekoľko z nich aj vyberáme.

Päťtisícšesťsto. Toľko predčasných úmrtí ročne spôsobí podľa Európskej environmentálnej agentúry znečistené ovzdušie na Slovensku. V podobe dôsledkov, ako sú kardiovaskulárne choroby, mŕtvica či pľúcne a respiračné problémy. Celá spoločnosť tak ročne stratí 63 100 rokov života, čo predstavuje náklad v objeme 1,95 miliardy eur.

Niet sa čo diviť, že naše ovzdušie znepokojuje aj Európsku komisiu. Napriek desiatkam miliónov eur dotácií z Európskej únie totiž rizikové látky naďalej veselo prekračujú normy. A to až tak, že v mnohých parametroch sa ocitáme takmer na európskom chvoste.

„Prúserom“ je najmä polietavý prach, ktorý zároveň predstavuje jedno z najväčších zdravotných rizík, ktoré v sebe znečistené ovzdušie môže skrývať.  Ako z toho von? Nuž, ťažko. Ale bude treba začať. Inak – okrem zbytočnej chorobnosti a úmrtí – sa Slovensko nevyhne ani sankciám a súdom.

Exkrajina vysokých komínov

Komplexná mapa znečistenia, ktorú ešte v roku 2016 vytvorila Svetová zdravotnícka organizácia, hovorí jasnou rečou. V rámci Európy – s výnimkou severného Talianska a Berlína – majú najviac znečistené ovzdušie práve krajiny bývalého východného bloku. Od čias socializmu došlo v tomto smere síce k výraznému pokroku, no zamoreného dedičstva sme sa stále úplne nestriasli.

„Bývalé Československo riešilo problém znečisťovania ovzdušia stavaním vysokých komínov. Tým aj získalo prezývku: krajina vysokých komínov,“ vracia sa do praveku znečisťovania ovzdušia Zuzana Kocunová, riaditeľka odboru ochrany ovzdušia z ministerstva životného prostredia. „Emisie vypustené na našom území tak prispievali k okysľovaniu dažďov až v Škandinávii. Nový prístup k obmedzovaniu znečisťovania ovzdušia prinieslo až pristúpeniu k Dohovoru o diaľkovom znečisťovaní prechádzajúcom hranicami štátov a najmä právna úprava týkajúca sa ochrany životného prostredia a ochrany ovzdušia po Nežnej revolúcii,“ vysvetľuje.

Vysoké komíny už nestaviame a priemysel – s výnimkou Baní Handlová, ktoré Daniel Lešinský, šéf Centra pre udržateľné alternatívy, nazýva ekologickým aj ekonomickým nezmyslom – už dávnejšie stratil titul hlavného vinníka. Prebrali ho po ňom lokálne kúreniská a doprava. Ani v jednej z týchto sfér sa Slovensko už roky takmer nezlepšuje.

Akýkoľvek pokrok totiž predpokladá riešenie hneď na niekoľkých frontoch: motivovať ľudí na verejnú dopravu, budovať cyklotrasy a záchytné parkoviská, riešiť ťažkú ekonomickú situáciu nižších sociálnych vrstiev.  „Ľudia v snahe ušetriť spaľujú všetko, čo horí, to znamená aj odpad a nekvalitné palivo,“ komentuje príčiny zlej situácie Zuzana Kocunová. A dodáva, že v takom Holandsku či Dánsku dochádzajú do práce v MHD aj členovia parlamentu. Prípadne vysadnú na bicykel. U nás tak videní zatiaľ príliš nebývajú.

Čo a kde nám ničí zdravie

Kým kedysi našu krajinu (ale aj tie okolité) najviac ohrozovali látky ako oxid siričitý a oxid uhoľnatý, dnes na nás vo vzduchu číha iné veľké nebezpečenstvo: už spomínaný polietavý prach – teda tuhé častice s veľkosťou do 10 mikrometrov, nazývané aj PM10, PM2,5 či PM1. V zásade – čím nižšie číslo, tým hlbšie do tela dokážu preniknúť. Tie najmenšie sa dostávajú až do krvi a spôsobujú najvážnejšie zdravotné problémy: okrem iného zvyšujú riziko infarktu a rakoviny, no prispievajú tiež k alergickým reakciám.

Zvýšená prašnosť však všeobecne pôsobí dráždivo na dýchacie cesty a spravidla sa vyskytuje s ďalšími škodlivinami, ako sú oxid siričitý alebo oxidy dusíka. V problémových lokalitách sa zvyšuje úmrtnosť na ochorenia dýchacej a srdcovocievnej sústavy. Za citlivé skupiny sa považujú astmatici, osoby s ochoreniami dýchacej sústavy a srdcovo-cievnej sústavy, veľmi malé deti a starí ľudia.

„Najhoršia situácia z tohto hľadiska vládne v kotlinových polohách na stredn

Nedozvedeli ste sa všetko?

Tento článok je exkluzívnym obsahom Hospodárskych novín. Pokiaľ chcete získať neobmedzený prístup k digitálnemu obsahu hnonline.sk, predplaťte si jeden z troch digitálnych balíkov.