Najslávnejšia záhada v hodnote milióna dolárov. Vyriešil som ju, tvrdí matematik

Riemannova hypotéza je jeden z najslávnejších problémov novodobej matematiky, ktorý ani po takmer 160 rokoch nemá riešenie. Problém patrí medzi tzv. problémy tisícročia. Riemannova hypotéza sa týka distribúcie prvočísel (pre záujemcov PDF s podrobným popisom),píše Technet.cz.

Slávny britsko-libanonský matematik Michael Atiyah teraz podľa New Scientist oznámil, že našiel "jednoduché riešenie" tohto problému. Predstaví ho kolegom matematikom aj verejnosti budúci týždeň na konferencii Heidelberg laureate Forum. Jeho prednáška začína o 9:45 v pondelok 24. septembra ráno.

"Riemannova hypotéza je slávny nevyriešený problém siahajúci až do roku 1858," píše Atiyah v abstraktu svojej prednášky. "Prednesú jednoduchý dôkaz, využívajúci radikálne nový prístup. Je založený na prácach von Neumanna (1936), Hirzebrucha (1954) a Diraca (1928). "

Atiyah patrí medzi najslávnejších matematikov súčasnosti a je držiteľom celého radu prestížnych ocenení, vrátane Fieldsovej medaily z roku 1966. Keby matematická komunita prijala jeho riešenie Riemannovej hypotézy, získal by okrem ešte väčšieho ohlasu tiež milión dolárov.

"Ľudia neveria, že Riemannova hypotéza vôbec má riešenie, a už vôbec neveria, že by toto riešenie mohol nájsť niekto, komu je deväťdesiat," uviedol Atiyah. "Chcem ukázať, že nie je pravda, že matematici sú v najlepšej forme pred štyridsiatkou. Chcem ukázať, že niečo dokážem, aj keď mám deväťdesiat."