Znečistený vzduch súvisí s omnoho vyšším rizikom demencie, tvrdí nová štúdia

Znečistenie ovzdušia môže zvýšiť pravdepodobnosť vzniku demencie. Podľa štúdie vyplýva, že zdravie ľudí všetkých vekových skupín je ohrozené dýchaním špinavého vzduchu. Ľudia nad 50 rokov v oblastiach s najvyššou úrovňou oxidu dusíka vo vzduchu mali o 40 percent vyššie riziko rozvoja demencie než tí, ktorí mali najnižšie znečistenie.

Štúdia nemôže dokázať, že znečistenie ovzdušia je priamou príčinou prípadov demencie. Avšak autori uviedli, že spojenie medzi vyšším znečistením a vyššou úrovňou diagnózy demencie nemožno vysvetliť inými faktormi, o ktorých je známe, že zvyšujú riziko ochorenia.

Znečistenie ovzdušia už bolo spojené s kardiovaskulárnymi a respiračnými ochoreniami, je to však jedna z prvých štúdií na preskúmanie vzťahov s neurodegeneratívnymi ochoreniami. "Výsledok štúdie naznačuje spojenie medzi znečistením ovzdušia a demenciou] ale nemôže informovať o príčine. Domnievam sa však, že teraz máme dostatok poznatkov na doplnenie znečistenia ovzdušia do zoznamu rizikových faktorov súvisiacich s demenciou," povedal pre The Guardian Frank Kelly, profesor environmentálneho zdravia na King's College v Londýne.

Štúdia použila odhady hladín znečistenia ovzdušia a hluku v Londýne a porovnala ich s anonymizovanými zdravotnými záznamami 131 000 pacientov vo veku 50 až 79 rokov. Ich zdravie sledovala sedem rokov od roku 2005, počas ktorých bola u 1,7 percenta pacientov diagnostikovaná demencia.

Nové zistenia sa pridávajú k rastúcemu súboru nedávnych výskumov o rozsiahlych vplyvoch znečistenia ovzdušia. Začiatkom tohto týždňa Unicef ​​varoval pred rizikom znečisteného ovzdušia pre deti a bol publikovaný aj dôkaz, že častice znečisťujúcich látok sa môžu dostať do placenty.

Priekopnícka štúdia z Číny nedávno zistila "obrovské" zníženie inteligencie spojenej s dýchaním znečisteného vzduchu, čo predstavuje ekvivalent straty ročného vzdelania.

O tom, ako je to so znečistením u nás a aký vzduch dýchajú Slováci, sa pozrel aj náš HN Magazín: