Sopka Etna sa môže zrútiť do mora. A spôsobiť cunami

Teraz majú lepšiu predstavu, prečo sa to deje, a robí im to starosti. Nedávny objav by totiž mohol spôsobiť cunami.

V novej štúdii vedci zhromaždili údaje z morského dna, ktoré im umožnili sledovať pohyb podmorských svahov najväčšej aktívnej sopky v Európe v priebehu času. Počas väčšiny 15-mesačného obdobia, ktoré študovali, sa nič nestalo. Ale počas 8-dňového obdobia v máji 2017 sa juhovýchodný bok Etny presunul o 4 centimetre na východ, opísali výskumníci v časopise Science.

To je oveľa väčší pohyb, než bol zaznamenaný na pevnine, čo naznačuje, že juhovýchodný svah sopky sa zrúti pod vlastnou váhou. Nové merania pod vodou potvrdili, že pohyb je spôsobený gravitáciou, ktorá pôsobí na jej rastúci a nestabilný bok. Vedci poznamenávajú, že náhle poklesy podmorského materiálu vytvorili miestne zničujúce cunami v iných častiach sveta.

Ak sa takáto časť sopky zrúti, môže to ohroziť susedné komunity na Sicílii, pretože keď sa úlomky dostanú do okolitého oceánu, pravdepodobne to spôsobí ničivé vlny.

Výskumníci, ktorí monitorujú túto lokalitu, však hovoria, že všetko, čo môžu urobiť, je "dávať pozor" na sopku, pretože neexistuje spôsob, ako povedať, či toto zrýchlenie príde počas niekoľkých rokov alebo storočí.

"Počas 15 mesiacoch sme zosuv pôdy o 4 centimetre, takže sa pohybuje veľmi pomaly, ale existuje nebezpečenstvo, že by to mohlo zrýchliť a vytvoriť zosuv pôdy, ktorá sa rýchlo presunie do mora," povedala pre Telegraph Morelia Urlaubová z centra Geomar Helmholtz, ktoré sa zaoberá výskumom oceánov.