Klimatické zmeny v budúcnosti negatívne ovplyvnia ceny piva

Uvádza to medzinárodná skupina vedcov v správe, ktorú zverejnil odborný časopis Nature Plants. Vinníkom budúceho zdražovania má podľa vedcov byť nedostatok jačmeňa vplyvom vysokých teplôt a sucha.

Produkcia jačmeňa, jednej zo základných surovín pre výrobu piva, sa v budúcnosti v dôsledku klimatických zmien zníži, uvádza správa. Straty môžu dosiahnuť až sedemnásť percent v porovnaní s terajšou úrovňou.

Cena piva sa v dôsledku tohto trendu v priemere zdvojnásobí, a to po odpočítaní inflácie. V niektorých krajinách, napríklad v Írsku, vzrastie až trojnásobne.

Vedci podľa agentúry AP dávno vedia, že jačmeň je jednou z najzraniteľnejších plodín. Zverejnená štúdia ale tento fakt prezentuje v dramatických súvislostiach, zhodujú sa experti.

Práve opis dôsledkov globálneho otepľovania na príklade piva je podľa nich cesta, ako čo najviac rozšíriť povedomie o zmenách klímy.

K výrobe piva sa používa necelá pätina celkovej svetovej úrody jačmeňa, uvádza AP. V takých krajinách, ako sú Spojené štáty, Brazília alebo Čína, sú to až dve tretiny.

Ak podľa vedcov budú emisie skleníkových plynov vypúšťané do ovzdušia v doterajších objemoch, vplyv klímy na pestovanie jačmeňa poškodí jeho úrodu do konca storočia nie raz za desať rokov, ale raz za dva roky.

Sekcia Globálne vznikla v rámci programu Svet medzi riadkami, ktorý v spolupráci s HN realizuje mimovládna organizácia Človek v ohrození a Katedra žurnalistiky na Filozofickej fakulte Univerzity Komenského. Projekt spolufinancuje SlovakAid.