Havajský ostrov úplne zmizol pod vodou, v ohrození sú aj ďalšie

Časť Spojených štátov bola dramaticky vymazaná z mapy, po tom, ako bol ostrov na Havaji zaplavený silným hurikánom. Vedci potvrdili zmiznutie 4-hektárového ostrova po porovnaní satelitných snímok okolitých francúzskych fregatských útesov, ktoré sú súčasťou obrovskej chránenej morskej oblasti na severozápadných Havajských ostrovoch, uvádza The Guardian.

Chip Fletcher, profesor vedy o Zemi na univerzite na Havaji a jeho kolegovia boli v procese výskumu Východného ostrova pomocou videí z dronov a odoberania vzoriek piesku a koralov, aby zistili vek ostrova a posúdili jeho budúce perspektívy v súvislosti s klimatickými zmenami.

"Ostrov mal pravdepodobne jeden až dva tisíce rokov. "Chceli sme ho monitorovať, takže sme sklamaní, že je preč, ale na druhej strane sme sa dozvedeli, že tieto ostrovy sú v oveľa väčšom ohrození, ako sme si mysleli. Myslel som, že ostrov tu bude asi desať rokov alebo dlhšie." povedal Fletcher. 

Východný ostrov bol, asi pol kilometra dlhý a 121 metrov široký, druhým najväčším ostrovom vo French Frigate Shoals, atole v ďalekom západnom dosahu havajského súostrovia. Do roku 1952 hostil radarovú stanicu pobrežnej stráže USA.

Napriek svojej veľkosti ostrov zohral dôležitú úlohu pre voľne žijúce živočíchy, vrátane kriticky ohrozených tuleňov druhu monachus ktorý má len 1400 jedincov, pričom mnohé z nich sa narodili práve na Východnom ostrove. Zelené morské korytnačky, ktoré sú tiež ohrozené, a morské vtáctvo, ako napríklad albatrosy, tiež záviselo od ostrova.

Atolu hrozilo vždy len malé riziko, že by ho zmietol silný hurikán. Ale klimatická zmena spôsobuje, že oceán a atmosféra sa zahrievajú, takže búrky sú horšie, zatiaľ čo existujú dôkazy, že hurikány sa pohybujú ďalej na sever do zemepisných šírok, kde kedysi ležal Východný ostrov. Rastúce hladiny morí taktiež ničia nízko položené ostrovy, v posledných rokoch v Tichom oceáne.

"Je to odkaz toho, že klimatická zmena je skutočná a deje sa teraz," povedal Randy Kosaki, vysoký predstaviteľ Havajského pamätníka v Národnej správe oceánov a atmosféry, ktorý ako prvý ohlásil zmiznutie Východného ostrova. "Nie je to podvod propagovaný v Číne, ako to povedali niektorí ľudia. Budeme pokračovať v monitorovaní ostrovov, aby sme lepšie posúdili vplyvy hurikánu. Na základe údajov budú manažéri určovať ďalšie kroky a akcie."

Sekcia Globálne vznikla v rámci programu Svet medzi riadkami, ktorý v spolupráci s HN realizuje mimovládna organizácia Človek v ohrození a Katedra žurnalistiky na Filozofickej fakulte Univerzity Komenského. Projekt spolufinancuje SlovakAid.