Slnko je najlepšia dezinfekcia, zistili vedci. Dokáže zabiť mikróby a baktérie

Slnečné svetlo tak môže zničiť potenciálne škodlivé mikroorganizmy spojené s dýchacími chorobami, čo by si mali vziať k srdcu ako nemocnice, tak rodiny, uvádzajú vedci z Oregonskej univerzity.

Vedci pozbierali prach z domácich vysávačov a nechali ho počas 90 dní ležať v miniatúrnych izbách. Tie boli buď zatemnené, alebo mali okná, ktorými dovnútra prúdilo slnko a ultrafialové svetlo. Keď potom prach analyzovali, zistili, že slnko zničilo baktérie blízko spojené s typom Saccharopolyspora rectivirgula.

Táto baktéria spôsobuje takzvané "farmárske pľúca", čo je označenie pre pľúcne ochorenie, ktoré postihuje najmä pracovníkov v poľnohospodárstve a má akútnu aj chronickú formu.

Doktor Ashkaan Fahimipour, ktorý viedol štúdiu na Oregonskej univerzite, odporúča ďalší výskum, ale dodáva: "Na základe našich zistení nevidím žiadnu ujmu, ak necháme do svojich domovov prúdiť trochu viac slnečného svetla," citoval ho spravodajský server Daily Mail.

"V nemocnici sa už teraz vykonáva veľa krokov, ktoré majú brániť infekciám, a v budúcnosti by medzi ne mohlo pribudnúť aj slnečné svetlo ako lacné opatrenie, ktoré sa dá ľahko zaviesť," dodal.

Pre svoj experiment vytvorili americkí vedci 11 miestností s kontrolovanou klímou a vo veľkosti zhruba tridsatine bežnej obývačky širokej 4,3 metra. Do každej izby umiestnili prach z domácich vysávačov na Petriho miske.

Tento prach bol vystavený slnečnému svetlu prenikajúcemu oknom, UV svetlu filtrovanému zvonku, alebo úplnej temnote pri okne zakrytom hliníkovou platňou. O tri mesiace neskôr obsahovali prachové vzorky 12 percent živých baktérií, ktoré boli schopné reprodukcie, v porovnaní s 6,8 percentom prachových baktérií v izbe s prístupom slnečného svetla a 6,1 percentami vystavenými UV žiarenia.

Štúdia podporila ľudovou múdrosť
Výsledky naznačujú, že slnečné svetlo je "baktericídom", teda prostriedkom schopným ničiť baktérie, uvádza štúdia, ktorú vedci z Oregonskej univerzity zverejnili v odbornom časopise Microbiome. Podľa nich je možné, že vyvoláva chemickú reakciu, ktorá vyhubí mikroorganizmy.

"Naša štúdia podporila po stáročia tradovanú ľudovú múdrosť, že slnečné svetlo má silu zabiť mikróby v časticiach prachu," hovorí doktor Fahimipour. "Potrebujeme ale ďalší výskum, aby sme pochopili príčiny posunu mikrobiomu prachu po vystavení svetlu."

"Ľudia trávia väčšinu času vo vnútri budov, a teda je nevyhnutné ich vystavenie prachovým čiastočkám, ktoré obsahujú celý škálu baktérií - vrátane patogénov, ktoré môžu spôsobiť choroby," dodal. "Preto je dôležité pochopiť, ako prvky budov, ktoré obývame, ovplyvňujú prachový ekosystém, a aký to môže mať dopad na naše zdravie."