Množstvo CO2 v ovzduší dosiahlo rekord. Také vysoké bolo pred miliónmi rokov

Koncentrácia jedného zo skleníkových plynov dosiahla 405.5 ppm (častíc na milión). V roku 2016 to bolo 403,3 ppm, v roku 2015 400 ppm. Podľa WMO to pritom nevyzerá, že by sa mal stúpajúci trend v dohľadnej dobe zmeniť.

"Nepozorujeme známky obratu trendu, ktorý prispieva k dlhodobej zmene klímy, stúpaniu hladiny morí, okysľovaniu morí a extrémnejšiemu počasiu," varovala WMO vo svojej výročnej správe, ktorú dnes zverejnila v Ženeve.

Podľa nej v minulom roku vzrástla aj koncentrácia ďalších skleníkových plynov v atmosfére - metánu a oxidov dusíka.

"Bez zníženia emisií CO2 a iných skleníkových plynov bude mať klimatická zmena na Zemi ničivé a nezvratné následky," varoval generálny tajomník WMO Petteri Taalas. Podľa neho bola takto vysoká koncentrácia CO2 v ovzduší naposledy pred najmenej troma miliónmi rokov. "Šancu niečo s tým urobiť sme takmer zmeškali," dodal.

Odborníci z meteorologickej agentúry OSN dnes varovali aj pred látkou trichlórfluórmetán, známou tiež pod názvom freón-11 alebo skratkou CFC-11, ktorá rovnako ako iné látky zo skupiny freónov poškodzuje ozónovú vrstvu. Freóny majú nízky bod varu a v minulosti sa preto používali v chladiacich zariadeniach.

Používanie CFC-11 je kvôli negatívnemu vplyvu na životné prostredie zakázané, podľa WMO sa ale vo východnej Ázii zjavne ďalej vyrába. Aktuálna správa varuje, že pokles koncentrácie CFC-11 v atmosfére sa od roku 2012 začal výrazne spomaľovať.

Sekcia Globálne vznikla v rámci programu Svet medzi riadkami, ktorý v spolupráci s HN realizuje mimovládna organizácia Človek v ohrození a Katedra žurnalistiky na Filozofickej fakulte Univerzity Komenského. Projekt spolufinancuje SlovakAid.