Arktída zažila druhý najteplejší rok v histórii meraní

Výrazné otepľovanie pritom dramaticky mení nielen oblasť za severným polárnym kruhom, ale aj počasie na celej planéte. Toto varovanie vyslali vedci v najnovšej správe o arktickej klíme, ktorú zverejnil americký Národný úrad pre oceány a ovzdušie (NOAA).

"Teploty vzduchu v Arktíde v posledných piatich rokoch prekročili všetky predchádzajúce záznamy od roku 1900," stojí v pravidelnej správe NOAA. "Rastúca atmosférická teplota v Arktíde spôsobuje spomaľovanie a neobvyklé kolísanie oceánskeho prúdenia, ktoré možno spájať s abnormálnymi prejavmi počasia," upozornili vedci.

Poukázali napríklad na to, že takéto zmeny zvyčajne prinášajú do oblastí južne od severného polárneho kruhu neobvykle nízke teploty. Podľa nich mohli byť dôsledkom zmien klímy v Arktíde napríklad tohtoročné snehové búrky na východe USA alebo vpád extrémne mrazivého počasia do Európy začiatkom tohtoročného marca.

"Arktída práve zažíva zmeny, ktoré nemajú v histórii ľudstva obdobu," uviedla Emily Osborneová, vedúci tímu, ktorý štúdiu pripravil. Rok 2018 bol druhý najteplejší v závese za rokom 2016, v Arktíde bola tento rok tiež druhá najnižšia vrstva ľadu.

Tieto zmeny ohrozujú miestne ekosystémy, napríklad populácia jeleňov karibu v arktických tundrách za posledné dve desaťročia klesla o 50 percent, uvádza NOAA. Podľa odborníkov môžu klimatické zmeny privodiť v nasledujúcich desaťročiach obrovské škody v rade biliónov dolárov, a to najmä kvôli škodám na infraštruktúre.

Trump zrušil dohody

Arktickú správu NOAA zverejnil len niekoľko týždňov po tom, čo vydal správu o globálnych zmenách klímy. V tej varoval, že otepľovanie spôsobené ľudskou činnosťou môže priniesť ďalšie extrémne výkyvy počasia a rozsiahle škody. Prezident Donald Trump potom ale povedal, že neverí, že klimatické zmeny môžu mať na ekonomiku Spojených štátov ničivý dopad.

USA na Trumpov popud vlani odstúpili od parížskej klimatickej dohody z roku 2015. Zmluva má prostredníctvom obmedzenia emisií skleníkových plynov udržať zvyšovanie teploty výrazne pod dvomi stupňami Celzia v porovnaní s teplotou v období pred industrializáciou. Podľa Trumpa dohoda poškodzovala americké hospodárske záujmy.

Sekcia Globálne vznikla v rámci programu Svet medzi riadkami, ktorý v spolupráci s HN realizuje mimovládna organizácia Človek v ohrození a Katedra žurnalistiky na Filozofickej fakulte Univerzity Komenského. Projekt spolufinancuje SlovakAid.