Klimatológ: Množstvo napadaného snehu je pozoruhodné

Na severe Slovenska v posledných dňoch vytrvalo sneží. Ako často sa podobne intenzívna zima na Slovensku objavuje?

Zimy ktoré sa na Slovensku vyskytujú v priebehu 21. storočia sa vyznačujú tým, že nie sú celé mrazivé. Ale vyskytujú sa aj v tých zimách, ktoré sú relatívne studené, iba určité mrazivé obdobia. Ale potom sa tam objavujú aj také zimy, ktoré sú bohaté v určitých regiónoch Slovenska na sneh a takouto zimou bude aj táto zima 2018/2019 pretože na severozápadnom a severnom Slovensku teraz napadlo za tri dni (4.1.) v niektorých oblastiach veľmi veľa nového snehu.

Takým príkladom je Oravská Lesná, kde prvého, druhého a tretieho januára napadalo za tri dni 77 centimetrov nového snehu. Viac ako toľkoto tam napadalo za tri dni od roku 1951 iba päťkrát.

Bolo to v januári 1951, kedy tam za tri dni napadlo 80 centimetrov nového snehu, potom v marci v roku 1956, kedy to bolo 81 centimetrov. Ďalej v januári 1982, 86 centimetrov a v januári 2000, napadlo 78 centimetrov. Najviac v Oravskej Lesnej za tri dni napadalo v januári v roku 2005, až 92 centimetrov. A potom zima 2005/2006 aj z hľadiska teplotných podmienok aj z hľadiska množstva snehu, je posledná zima, ktorá bola na území Slovenska veľmi bohatá na sneh a bola ajrelatívne studená.

Tento článok je určený iba pre predplatiteľov.
Zostáva vám 71% na dočítanie.

Nedozvedeli ste sa všetko?

Vyskúšajte digitálne predplatné a dočítajte článok až do konca.
-37%

MIMORIADNA AKCIA

31 rokov od Nežnej revolúcie
prístup ku kompletnému obsahu
za 31 €

VYSKÚŠAŤ

Už máte predplatné?
Prihláste sa

Tento článok ste dočítali vďaka tomu, že ste predplatiteľom Hospodárskych novín. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.