Klimatológ o kalamite: Môže sa stať, že na väčšine Slovenska bude podnormálne množstvo snehu

Klimatológ Milan Lapin priznáva, že na Slovensku v uplynulých dňoch napadlo skutočne veľmi veľa snehu. Na Orave až okolo 190 centimetrov. "Ak sa pozrieme do minulosti, mali sme šesť mesiacov v Oravskej Lesnej, kedy spadlo viac ako 200 centimetrov nového snehu."

"Najviac bolo v januári 1976. Až 318 centimetrov snehu. Môžeme povedať, že sa blížime k rekordným hodnotám, ale len na malom území Slovenska. To je zhruba iba päť percent Slovenska. Tohtoročná zima môže mať nakoniec taký charakter, že snehu bude na väčšine územia podnormálne množstvo." 

Odborník tvrdí, že takúto snehovú nádielku podľa predpovedí očakávali. "Takýto režim sme predpokladali. Najviac snehu totiž padá vtedy, keď je teplota pod bodom mrazu, nie pri veľkých mrazoch. Teraz nebola teplota taká nízka, preto padalo veľa snehu." 

V Bratislave bola situácia iná. Po intenzívnom snežení prišlo veľké oteplenie. A tak sneh vydržal iba zopár hodín.

"Tieto oteplenia bývali aj v minulosti. No keďže celková teplota bola nižšia, približne o dva stupne Celzia, tak tie oteplenia neboli také výrazné. Ak v Bratislave napadol sneh, prežil oteplenie a udržal sa. V súčasnosti vystúpi teplota aj na 10 stupňov Celzia a sneh sa roztopí. Je to veľmi nepriaznivý jav." 

Počas posledných zím sa sneh vždy niekoľkokrát roztopil. Podľa Lapina je to pre prírodu veľmi nepriaznivé.

"Voda z roztopeného snehu odtečie preč a nezavlaží pôdu. Na jar pôda rýchlo vyschne. Už koncom marca mávame suchú pôdu a potom rýchlo nastupujú vysoké teploty. V posledných rokoch preto pozorujeme, že v apríli prichádza letné počasie." 

Podrobnosti sa dozviete v rozhovore vo videu vyššie. 

Sekcia Globálne vznikla v rámci programu Svet medzi riadkami, ktorý v spolupráci s HN realizuje mimovládna organizácia Človek v ohrození a Katedra žurnalistiky na Filozofickej fakulte Univerzity Komenského. Projekt spolufinancuje SlovakAid.