Vedci objavili pod ľadovcom v Antarktíde znepokojujúcu dutinu

Pod ľadovcom v Antarktíde sa otvorila obrovská dutina a priniesla tým zlé správy o budúcej hladine morí, píše Independent.

Priestor, ktorý je dostatočne veľký na to, aby obsahoval 14 miliárd ton ľadu a pokrýva plochu dvoch tretín veľkosti Manhattanu, našla NASA na misii na meranie rozpadajúceho sa ľadu v regióne.

Vedci učinili niekoľko "znepokojujúcich" objavov pri skúmaní ľadovca Thwaites a zatiaľ čo očakávali, že nájdu trhliny medzi ľadom a jadrom, boli prekvapení rozpätím.

Zdá sa, že dutina rástla veľmi rýchlo, pričom väčšina ľadu sa topila v posledných troch rokoch. Pochopenie tempa topenia ľadovca v Antarktíde je životne dôležité pre odhad rýchleho nárastu hladiny morí vo svete kvôli klimatickej zmene.

Dutiny pod ľadovcami môžu zhoršiť stratu ľadu. Zdá sa, že ľadovec Thwaites, ktorý má zhruba veľkosť Floridy, zodpovedá za približne 4 percentá globálneho nárastu hladiny morí, no nové výsledky, ktoré zozbierali výskumníci, naznačujú, že to je podhodnotené. Keby sa celý ľadovec roztopil, svetové oceány by vzrástli asi o 65 centimetrov.

Vzhľadom na ťažkosti pri prístupe a sledovaní ľadovcov používa NASA radar z lietadiel, ktoré lietajú nad regiónom, aby vytvorili obraz toho, čo sa deje ďalej. "Roky máme podozrenie, že Thwaites nie je pevne pripojený k základni pod ním," povedal Eric Rignot z Jet Propulsion Laboratory NASA. "Vďaka novej generácii satelitov môžeme vidieť detaily."