„Podhodnotené“ ženy vo vede. Aj napriek nobelovkám

Ženy tvoria viac ako polovicu svetovej populácie, ale podľa údajov z UNESCO menej ako 30 percent výskumníkov na celom svete sú ženy, pričom na Slovensku sa vede venuje 42 percent žien. Menej ako tri percentá Nobelových cien v oblasti vedy boli niekedy udelené ženám.

Wikipédia až po cene
Nobelove ceny za rok 2018 svetu pripomenuli, že ženy sú aj naďalej príliš často vo vede neviditeľné. V októbri minulého roka vytvorili na Wikipédii prvý záznam o Donne Stricklandovej, ktorá sa len pár minút predtým stala laureátkou Nobelovej ceny za fyziku. Stala sa dosiaľ iba treťou ženou v histórii, ktorá získala toto ocenenie, a to po dlhých 55 rokoch.

Stricklandová a jej kolega Gérard Mourou dostali cenu vo výške jedného milióna dolárov za objavenie nového spôsobu zvýšenia sily laserových lúčov v krátkych výbuchoch. Táto technológia sa napríklad používa pri laserovej operácii očí. Mourou má vlastnú stránku na Wikipédii približne od roku 2005. Ale až do dňa udelenia ceny na nej neboli zaznamenané Stricklandovej úspechy.

Prečo záleží na tom, že laserová fyzička nemala profil na Wikipédii, kým nezískala najväčšiu cenu za vedu? Kvôli viditeľnosti žien vo vede. Príliš veľa z nich totiž nie je povzbudzovaných alebo sa necítia byť vítanými, aby sa venovali vedeckej kariére. Početné štúdie zistili, že ženy v oblastiach vedy, techniky, strojárstva a matematiky publikujú menej, sú menej platené za ich výskum a vo svojej kariére nezažívajú taký postup ako muži.

Napriek tomu, že nobelovku v minulom roku, tentoraz za chémiu, získala aj biochemička Frances Arnoldová ako piata žena v poradí, iba 19 z viac ako 600 vedeckých laureátov Nobelových cien vo všetkých kategóriách boli ženy.

Nedozvedeli ste sa všetko?

Tento článok je exkluzívnym obsahom Hospodárskych novín. Pokiaľ chcete získať neobmedzený prístup k digitálnemu obsahu hnonline.sk, predplaťte si jeden z troch digitálnych balíkov.

Tento článok ste dočítali vďaka tomu, že ste predplatiteľom Hospodárskych novín. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.