Vedci majú obavy: môže byť Antarktída tikajúcou bombou?

Americká vesmírna agentúra NASA v januári varovala, že antarktický ľadovec Thwaites by sa mohol v priebehu desaťročí zrútiť a „potopiť mestá“ po tom, ako pod ním objavili 300 metrov vysokú rastúcu dutinu. Je taká veľká, že sa do nej zmestí štrnásť miliárd ton ľadu a väčšina z neho sa roztopila za posledné tri roky. Veľkosť dutiny pod ľadovcom zohráva dôležitú úlohu pri jeho topení. Keď sa totiž pod ľadovec dostane viac tepla a vody, rýchlejšie sa roztopí.

Thwaites je v súčasnosti zodpovedný približne za štyri percentá globálneho nárastu hladiny svetových morí. Keby sa úplne roztopil, hladiny by stúpli o vyše 65 centimetrov. Tento ľadovec je dôležitý aj preto, že drží pohromade susedné ľadovce a jeho zmiznutie by spôsobilo aj ich roztopenie. Stratou všetkého ľadu by sa hladiny morí zvýšili o ďalšie vyše dva metre. To zalarmovalo vedcov, ktorí teraz tento jav pozorne sledujú.

Realita či strašenie?

Nový výskum navyše priniesol ďalšiu znepokojujúcu teóriu. Hladiny morí na Zemi by mali byť o deväť metrov vyššie, než aké sú teraz, a dramatické topenie ľadu v Antarktíde to čoskoro môže spôsobiť. Vedci hovoria, že dnešné globálne teploty sú rovnaké ako pred 115-tisíc rokmi. Počas doby známej ako Eemian horúce teploty oceánov spôsobili globálne topenie ľadu. V dôsledku toho bola hladina mora o šesť až deväť metrov vyššia ako dnes.

Ale ak sú súčasné teploty oceánov rovnaké ako počas Eemianu, znamená to, že našej planéte „chýba“ zničujúci nárast morí. Keby hladiny stúpli len o 1,8 metra, mnohé pobrežné mestá by sa ocitli pod vodou a ulice by sa premenili na kanály. Vedci si myslia, že tento skok bol v Eemiane spôsobený náhlym kolapsom ľadu v Antarktíde.

Tím Roba DeContoa, odborníka na Antarktídu z univerzity v Massachusetts, vytvoril najmodernejšie počítačové modely, ktoré ukázali, ako antarktický ľad reagoval na vysoké oceánske teploty počas Eemianu.

Nenechajte sa obmedzovať

Nedozvedeli ste sa všetko?

Tento článok je exkluzívnym obsahom Hospodárskych novín. Pokiaľ chcete získať neobmedzený prístup k digitálnemu obsahu hnonline.sk, predplaťte si jeden z troch digitálnych balíkov.

Tento článok ste dočítali vďaka tomu, že ste predplatiteľom Hospodárskych novín. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.