Vzduch, ktorý Američania dýchajú, si nie je rovný. Černosi doplácajú na belochov, tvrdí štúdia

"Znečistenie trpia oveľa viac Hispánci a černosi. Vzduch, ktorý Američania dýchajú, si nie je rovný," píše denník USA Today.

Zlé ovzdušie je v Amerike častá téma. Obzvlášť v posledných rokoch, keď ročne kvôli zlému ovzdušiu zomrie vyše stotisíc ľudí, čo je viac ako úmrtia spôsobené autonehodami alebo vraždami. Avšak denník, ktorý o štúdii píše, nijako nerozoberá príčiny týchto úmrtí.

'Toto je len začiatok'
"Tento nový výskum prvýkrát vypočítava rasovú priepasť medzi tým, kto znečistenie spôsobuje, a kto to dýcha." Podľa denníka znečistenie pochádza zo splodín vychádzajúcich hlavne z motorov áut, elektrární alebo spaľovania materiálov.

Štúdia ďalej ukazuje, že černosi sú vystavení o 56 percent znečistenia viac, než sami spôsobujú. Hispánci sú na tom však ešte horšie. Tí sú vystavení o 63 percent znečistenia viac, než sami spôsobujú. Naopak americkí belosi dýchajú o 17 percent škodlivín menej, než sami do vzduchu vypúšťajú.

Vedci k tomuto záveru došli tiež štatistikami, ktoré ukazujú, že belosi spotrebujú oveľa viac tovaru a služieb, ktoré znečisťuje ovzdušie. "Belosi sú oveľa viac konzumní ako ostatní," píše denník.

Ďalším dôvodom je podľa vedcov majetková priepasť medzi jednotlivými americkými rasami. "Hispánci a černosi majú oveľa menej peňazí ako belosi," opisuje USA Today. Štúdia tak fakticky tvrdí, že bohatší ľudia znečisťujú ovzdušie viac.

Vedci by v podobných štúdiách chceli pokračovať. "Celý výskum by mohol byť rozšírený a mohli by sme tak prísť k oveľa zaujímavejším dátam," reagujú vedci v USA Today. "Tento výskum je len začiatkom," dodávajú.