Animácia ukazuje, ako by vyzerala Zem, ak by sa všetok ľad roztopil

To by samo osebe stačilo na premiestnenie miliónov ľudí po celom svete, ale ak tento trend bude pokračovať a všetky ľadovce sa roztopia, predpokladá sa, že oceány stúpnu o 65,8 metra. Tak kde teda všetká tá voda skončí, pýta sa Science Alert.

Business Insider vytvoril animovanú mapu toho, ako by všetky kontinenty vyzerali bez ľadu, a treba priznať, že je to trochu desivé.

Niektoré z oblastí, ktoré sa podľa videa potopia ako prvé, vás pravdepodobne neprekvapia. Ide o nízko položené ostrovy a mestá už zaplavené vodou, ako napríklad Benátky. A na prvý pohľad planéta nevyzerá až tak odlišne.

Ale potom sa video presunie na územie Ázie, pričom veľké mestá ako Kalkata a Šanghaj úplne zmiznú v oceáne. Aj USA sa stanú oveľa menšími, svet sa môže do značnej miery rozlúčiť s Floridou.

Najšokujúcejšie je, že táto mapa nie je nejakým typom projekcie nepravdepodobnej budúcnosti. Samozrejme, že to nebude takto vyzerať za nášho života, ale raz zrejme áno. Ako v roku 2013 uviedla National Geographic, pravdepodobne potrvá najmenej 5 000 rokov, kým sa na Zemi roztopí približne 20,8 kubických kilometrov ľadu.

Sekcia Globálne vznikla v rámci programu Svet medzi riadkami, ktorý v spolupráci s HN realizuje mimovládna organizácia Človek v ohrození a Katedra žurnalistiky na Filozofickej fakulte Univerzity Komenského. Projekt spolufinancuje SlovakAid.