Ľudstvo taký vzduch ešte nedýchalo, množstvo oxidu uhličitého je na historickom maxime

Podľa najnovších údajov observatória na havajskej sopke Mauna Loa je teraz koncentrácia CO2 v atmosfére vyše 415 ppm (počet cm3 CO2 v m3 vzduchu), teda oveľa vyššia ako v ktoromkoľvek okamihu za posledných 800-tisíc rokov, pred vývojom homo sapiens. Eric Holthaus si všimol nový vrchol cez víkend v Scrippsovom oceánografickom inštitúte, ktorý meria denné hladiny CO2 od roku 1958. V posledných desaťročiach sa robia súvislé merania na viacerých observatóriách na celej Zemi, aj v Antarktíde.

„Toto je prvýkrát v ľudskej histórii, čo má atmosféra našej planéty viac ako 415 ppm CO2. Nielen v zaznamenanej histórii, nielen od vynájdenia poľnohospodárstva pred 10-tisíc rokmi. Odkedy existovali moderní ľudia pred miliónmi rokov,“ povedal Holthaus v tweete. Klimatológ Milan Lapin pre HN Science uviedol, že pred rokom to bol v priemere 408, 0 ppm, teraz 410,6 ppm.. "Prirodzené pozadie koncentrácie CO2 v atmosfére bolo pred rokom 1800 asi 12-tisíc rokov len okolo 280 ppm. Rast koncentrácie CO2 v atmosfére Zeme je v posledných rokoch okolo 2,5 ppm za 12 mesiacov."

Zničujúce dôsledky

Podľa Lapina sa dá z ľadovcových a iných vzoriek dosť spoľahlivo určiť koncentrácia CO2 v atmosfére aj milión rokov dozadu, približne aj od začiatku vývoja Zeme. „Je celkom zrejmé, že v posledných 2 miliónoch rokov kolísala koncentrácia CO2 v atmosfére od asi 100 ppm do 300 ppm, nízka bola počas ľadových dôb," dodal odborník.

Počas pliocénu pred asi tromi miliónmi rokov, keď boli podľa odhadov globálne teploty o dva až tri stupne Celzia vyššie ako dnes, sa predpokladá, že koncentrácia CO2 sa dostala na úroveň medzi 310 až 400 ppm.

Nedozvedeli ste sa všetko?

Tento článok je exkluzívnym obsahom Hospodárskych novín. Pokiaľ chcete získať neobmedzený prístup k digitálnemu obsahu hnonline.sk, predplaťte si jeden z troch digitálnych balíkov.

Tento článok ste dočítali vďaka tomu, že ste predplatiteľom Hospodárskych novín. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.