Pestovanie ryže prispieva k znečisťovaniu ovzdušia viac, ako chov dobytka, hovorí klimatológ

Už koncom tohto storočia budeme mať podstatne odlišnú klímu na Zemi, aj krajina bude vyzerať inak, ako sme ju poznali v minulosti, tvrdí klimatológ Milan Lapin v rozhovore s redaktorkou HN Romanou Hlavanda Gogovou. 

"Zásadnou zmenou je, že ľudstva je podstatne viac. Druhá závažná vec je tá, že ľudstvo spotrebúva stále viac a viac zdrojov a vypúšťa do pôdy, vôd, ovzdušia obrovské množstvo škodlivín a skleníkových plynov, ktoré nám menia klímu," vysvetľuje odborník. 

Slovensko by malo podľa klimatológa opustiť uhlie. "Máme dostatok zdrojov na to, aby sme nemuseli energiu vyrábať z uhlia."

Lapin hovorí, že sa v strednej Európe oteplilo o dva stupne a posunuli sa vegetačné pásma. Tým sa podľa neho dostávame do klimatického pásma s inými parametrami. 

Tieto zmeny sa podľa klimatológa výrazne prejavia aj v poľnohospodárstve. "To, že sa nám oteplilo o dva stupne, vyzerá tak, ako keby sa teplotné podmienky u nás presunuli z Komárna do Žiliny."

Lapin tvrdí, že je to možné vidieť aj na pestovaných plodinách. "V čase mojej mladosti, pred 60 rokmi, na Orave alebo pod Poľanou nebolo vôbec reálne, aby sa tam pestovala kukurica alebo rajčiny. Posúva sa hranica pestovania viniča a iných teplomilných plodín," dodal.

Nedozvedeli ste sa všetko?

Tento článok je exkluzívnym obsahom Hospodárskych novín. Pokiaľ chcete získať neobmedzený prístup k digitálnemu obsahu hnonline.sk, predplaťte si jeden z troch digitálnych balíkov.

Tento článok ste dočítali vďaka tomu, že ste predplatiteľom Hospodárskych novín. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.