Rusko stále používa typy reaktorov ako v Černobyli. Sú podľa vedcov bezpečné?

Hoci sú mnohé prvky katastrofy stále zahalené tajomstvom, toto je isté: 26. apríla 1986 sa otvorilo jadro reaktora v blízkosti mesta Pripiať, ktoré bolo kedysi súčasťou Sovietskeho zväzu, posielajúc rádioaktívny materiál do ovzdušia. Do troch mesiacov od výbuchu zomrelo viac ako 30 ľudí na akútnu chorobu z ožiarenia. Vedci dnes odhadujú, že katastrofa postihla desiatky, možno aj stovky tisíc ľudí.

Tento typ reaktora, nazývaný RBMK, bol odvtedy v celom Rusku upravený tak, aby sa zohľadnili niektoré jeho fatálne konštrukčné nedostatky, ako sú riadiace tyče s grafitovými špičkami a nízko obohatený urán. Podľa päťdielneho seriálu HBO boli tieto zmeny navrhnuté tak, aby k podobnej nehode ako v Černobyli viac už nedošlo. Základný dizajn reaktorov napriek tomu vyvoláva obavy u niektorých jadrových vedcov.

Lepšie ako predtým

Podľa Svetovej jadrovej asociácie 10 reaktorov RBMK je v Rusku stále v prevádzke. Ide o jedinú krajinu s týmito typmi reaktorov, ktoré navrhol a vybudoval Sovietsky zväz. Štyri z nich sa nachádzajú v Kursku, tri v Petrohrade a ďalšie tri sú v Smolensku. Jeden reaktor zo Smolenska má licenciu na prevádzku do roku 2050. Zvyšok licencií zanikne niekedy medzi rokmi 2021 a 2031.

„Boli tam základné aspekty dizajnu, ktoré sa nemohli napraviť bez ohľadu na to, čo ruskí predstavitelia urobili. Nepovedal by som, že boli schopní zvýšiť bezpečnosť reaktorov RBMK celkovo na štandard, ktorý by ste očakávali od ľahkého vodného reaktora západného typu,“ uviedol pre server Live Science Edwin Lyman, riaditeľ Projektu jadrovej bezpečnosti v Únii zainteresovaných vedcov.

Tento článok je určený iba pre predplatiteľov.
Zostáva vám 66% na dočítanie.

Nedozvedeli ste sa všetko?

Digitálne predplatné

Získajte prístup ku kompletnému obsahu

KÚPIŤ

Už máte predplatné?
Prihláste sa

Tento článok ste dočítali vďaka tomu, že ste predplatiteľom Hospodárskych novín. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.