Švajčiarski vedci majú nové riešenie globálneho otepľovania. Navrhujú vysadiť bilión stromov

Švajčiarski odborníci upozorňujú, že je potrebné vyvíjať aj iné riešenia a ďalej sa usilovať o znižovanie emisií oxidu uhličitého. Na štúdiu publikovanú v odbornom časopise Science upozornil server The Guardian. Píšu o tom aj Lidovky.cz.

Podľa autorov štúdie je vysádzanie miliárd stromov zatiaľ najlacnejším a najúčinnejším riešením, ako znižovať emisie oxidu uhličitého. Podľa výpočtov by program vysádzania nových stromov mohol pohltiť dve tretiny celého objemu oxidu uhličitého, ktorý kedy činnosť človeka vytvorila. Stromy totiž pri svojom raste dokážu oxid uhličitý absorbovať.

Vysoký potenciál pre vysádzanie nových stromov má podľa štúdie Spojené kráľovstvo, Írsko, stredná Európa, východné pobrežie Austrálie a východ Spojených štátov.

Najväčší potenciál majú trópy
Podľa analýzy sa na našej planéte nachádza 1,7 miliardy hektárov pôdy, na ktorých by mohlo byť vysadených 1,2 bilióna stromov. Jednalo by sa o 11 percent všetkej plochy Zeme. Najväčší potenciál majú podľa vedcov tropické oblasti.

Experti zo Švajčiarska do svojich výpočtov nezahŕňali mestské územia a poľnohospodársku krajinu, naopak započítavali pastviny s myšlienkou, že pár stromov by na týchto územiach mohlo prospievať dobytku.

Vedúci výskumu zo Švajčiarskeho federálneho technologického inštitútu Tom Crowther konštatoval, že obnovenie stromového porastu nie je len jedným z možných riešení klimatickej krízy, ale je rozhodne tým najlepším. Crowther však upozorňuje, že stále je potrebné znižovať emisie skleníkových plynov až na nulu a využívať na to aj ďalšie dostupné riešenie.

Podľa švajčiarskych odborníkov bude totiž trvať zhruba 150-200 rokov, než vysadenie nových stromov prinesie plný efekt. Potom by mohli stromy absorbovať zhruba 200 miliárd ton oxidu uhličitého. "Je to riešenie, ktoré je dostupné teraz a môže sa zapojiť každý," citoval Crowther web The Guardian s tým, že môže pomôcť naozaj každý.

Napríklad aj tým, že vysadí nové stromy pri svojom dome.

Sekcia Globálne vznikla v rámci programu Svet medzi riadkami, ktorý v spolupráci s HN realizuje mimovládna organizácia Človek v ohrození a Katedra žurnalistiky na Filozofickej fakulte Univerzity Komenského. Projekt spolufinancuje SlovakAid.