Klimatická kríza už nastala, varujú vedci. Tohtoročný jún bol najteplejší v histórii

Rekordné horúčavy, ktoré zasiahli európske národy v júni, boli najmenej päťkrát – a možno stokrát pravdepodobnejšie spôsobené klimatickou zmenou. Takéto vlny horúčav majú tiež o štyri stupne Celzia vyššie teploty ako pred storočím, tvrdia výskumníci z vedeckej skupiny World Weather Attribution. Sú navyše častejšie a drsnejšie, ako predpovedali klimatické modely.

Minulý mesiac bol podľa separátnych údajov Copernicus Climate Change Service najhorúcejším júnom od roku 1880, a to tak v Európe, ako aj na celom svete. Zlomili sa teplotné rekordy na mnohých miestach vo Francúzsku, Švajčiarsku, v Rakúsku, Nemecku aj Španielsku. Vo Francúzsku bol 28. júna rekord prekonaný o viac ako 1,5 stupňa, pričom v blízkosti mesta Nîmes v ten deň namerali 45,9 stupňa Celzia.

Najvyššia teplota od roku 1951

Jedna z vedcov, ktorá stojí za novou analýzou, Friederike Ottová z Oxfordskej univerzity, povedala: "Toto je opäť silná pripomienka toho, že klimatická zmena sa deje tu a teraz. Nie je to problém len našich detí." Ďalší člen tímu Geert Jan van Oldenborgh dodal, že ak bude pozorovaný trend v horúčavách pretrvávať, aj pri cieli dvoch stupňov z Parížskej klimatickej dohody, horúčava ako táto bude v júni normou. Pozorovania aj modely vykazujú silný trend smerom k silnejším vlnám tepla. 

Globálne otepľovanie spôsobené emisiami uhlíka zo spaľovania fosílnych palív znamená, že vlny horúčav sa stávajú kľúčovou súčasťou klimatickej krízy. Samostatná štúdia uverejnená v júni zistila, že bezprecedentné teplo a požiare na severnej pologuli v roku 2018 nemohli nastať bez zmeny klímy vyvolanej ľudskými činnosťami.

Aj na našom území bol podľa klimatológa Slovenského hydrometeorologického ústavu Pavla Faška tohtoročný jún tým najteplejším v histórii meteorologických meraní.

89% zľava na predplatné

Tento článok je exkluzívnym obsahom Hospodárskych novín. Pokiaľ chcete získať neobmedzený prístup k digitálnemu obsahu hnonline.sk, predplaťte si jeden z troch digitálnych balíkov.

Tento článok ste dočítali vďaka tomu, že ste predplatiteľom Hospodárskych novín. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.