Klimatická kríza už nastala, varujú vedci. Tohtoročný jún bol najteplejší v histórii

Rekordné horúčavy, ktoré zasiahli európske národy v júni, boli najmenej päťkrát – a možno stokrát pravdepodobnejšie spôsobené klimatickou zmenou. Takéto vlny horúčav majú tiež o štyri stupne Celzia vyššie teploty ako pred storočím, tvrdia výskumníci z vedeckej skupiny World Weather Attribution. Sú navyše častejšie a drsnejšie, ako predpovedali klimatické modely.

Minulý mesiac bol podľa separátnych údajov Copernicus Climate Change Service najhorúcejším júnom od roku 1880, a to tak v Európe, ako aj na celom svete. Zlomili sa teplotné rekordy na mnohých miestach vo Francúzsku, Švajčiarsku, v Rakúsku, Nemecku aj Španielsku. Vo Francúzsku bol 28. júna rekord prekonaný o viac ako 1,5 stupňa, pričom v blízkosti mesta Nîmes v ten deň namerali 45,9 stupňa Celzia.

Najvyššia teplota od roku 1951

Jedna z vedcov, ktorá stojí za novou analýzou, Friederike Ottová z Oxfordskej univerzity, povedala: "Toto je opäť silná pripomienka toho, že klimatická zmena sa deje tu a teraz. Nie je to problém len našich detí." Ďalší člen tímu Geert Jan van Oldenborgh dodal, že ak bude pozorovaný trend v horúčavách pretrvávať, aj pri cieli dvoch stupňov z Parížskej klimatickej dohody, horúčava ako táto bude v júni normou. Pozorovania aj modely vykazujú silný trend smerom k silnejším vlnám tepla. 

Globálne otepľovanie spôsobené emisiami uhlíka zo spaľovania fosílnych palív znamená, že vlny horúčav sa stávajú kľúčovou súčasťou klimatickej krízy. Samostatná štúdia uverejnená v júni zistila, že bezprecedentné teplo a požiare na severnej pologuli v roku 2018 nemohli nastať bez zmeny klímy vyvolanej ľudskými činnosťami.

Aj na našom území bol podľa klimatológa Slovenského hydrometeorologického ústavu Pavla Faška tohtoročný jún tým najteplejším v histórii meteorologických meraní.

Tento článok je určený iba pre predplatiteľov.
Zostáva vám 56% na dočítanie.

Nedozvedeli ste sa všetko?

Digitálne predplatné

Získajte prístup ku kompletnému obsahu

KÚPIŤ

Už máte predplatné?
Prihláste sa

Tento článok ste dočítali vďaka tomu, že ste predplatiteľom Hospodárskych novín. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.