Obrovské požiare na Sibíri je vidieť z vesmíru. Zachytila ich družica NASA

Požiare v Rusku dosiahli také rozmery, že dym z nich možno vidieť z vesmíru. Ukázala to snímka zemského observatória amerického Národného úradu pre letectvo a vesmír (NASA). Požiare sa šíria až k severnému polárnemu kruhu a zasahujú oblasti pozdĺž celej pomyselnej kružnice vrátane Grónska alebo Severnej Ameriky, napísal portál Live Science.

​Na snímke sú jasne vidieť stĺpce dymu, ktoré stúpajú z lesov Krasnojarského kraja. Dym vietor odniesol na juhozápad, kde vytvára veľké oblaky a mieša sa s búrkovými mrakmi. Fotografiu zaobstarala meteorologická družica 21. júla.

Na Sibíri horia až dva milióny hektárov lesa, to predstavuje plochu všetkých lesov na Slovensku. Dym dosahuje až k Uralu a zhoršuje ekologickú situáciu v mnohých regiónoch.

Planéta podľa vedcov čelí jednému z najviac horúcich liet zaznamenaných v ľudskej histórii. Požiare zúria v Grónsku aj na Aljaške a hoci nie sú letné ohne na severe planéty výnimkou, ich rozsah vo vedcoch vzbudzuje obavy.

"Počet a intenzita požiarov za severným polárnym kruhom sú neobvyklé a bezprecedentné," povedal spravodajskému portálu CNN Mark Parrington z Európskeho centra pre strednodobú predpoveď (ECMWF). Jedným z dôvodov sú podľa neho lokálne vlny horúčav, ktoré zasiahli Sibír, Kanadu a Aljašku.

Požiare sa tiež šíria viac na sever, ako je obvyklé, a okrem lesov zasahujú aj rašeliniská. Geograf Thomas Smith z londýnskej univerzity servera USA Today vysvetlil, že horiaca rašelina predstavuje oveľa väčšie nebezpečenstvo než horiace lesy - zatiaľ čo les zvyčajne horí niekoľko hodín, než sa požiar presunie ďalej, rašeliniská môžu horieť niekoľko dní až mesiacov.

Sekcia Globálne vznikla v rámci programu Svet medzi riadkami, ktorý v spolupráci s HN realizuje mimovládna organizácia Človek v ohrození a Katedra žurnalistiky na Filozofickej fakulte Univerzity Komenského. Projekt spolufinancuje SlovakAid.