Pred 30 rokmi sme sa pomýlili, lesy klimatické problémy nevyriešia, hovorí klimatológ

Požiare na Sibíri sú také rozsiahle, ako keby horelo 60 percent územia Slovenska. Môžeme hovoriť o klimatickej katastrofe?
Toto je trošku silné tvrdenie. V každom prípade, momentálne sú požiare rozšírené aj inde, nielen na Sibíri. Veľké množstvo požiarov je teraz registrovaných aj na Aljaške a v západných oblastiach Kanady.


Opýtala som sa to preto, že to tvrdí ruská pobočka Greenpeace. Nesúhlasíte s tým?
Keby ste sa pýtali na to, či sú požiare spôsobené globálnym otepľovaním alebo klimatickou zmenou, tak pochopiteľne.


To bola moja ďalšia otázka.
Obdobie rozširovania požiarov sa naozaj predlžuje a americkí kolegovia to majú veľmi dobre podložené dátami. V porovnaní so začiatkom 70. rokov dnes horí viac ako päťnásobok plochy. A dokonca aj intenzita je desaťnásobne vyššia ako zhruba pred 45 rokmi. Problém je v tom, že naozaj dochádza k takým zásadným a rýchlym zmenám klímy aj v týchto oblastiach, že požiare majú lepšie podmienky na dlhšie trvanie a častejší výskyt. Takže dá sa povedať, že aj z hľadiska produkcie celkových emisií, ktoré spôsobujú tieto požiare, tak je to naozaj veľmi vysoké množstvo uhlíka, ktoré sa teraz dostáva do atmosféry.

Nedozvedeli ste sa všetko?

Predplaťte si jeden z troch digitálnych balíkov a získajte neobmedzený prístup k digitálnemu obsahu s ktorým vám nič neunikne.

Tento článok ste dočítali vďaka tomu, že ste predplatiteľom Hospodárskych novín. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.