Pred 30 rokmi sme sa pomýlili, lesy klimatické problémy nevyriešia, hovorí klimatológ

Požiare na Sibíri sú také rozsiahle, ako keby horelo 60 percent územia Slovenska. Môžeme hovoriť o klimatickej katastrofe?
Toto je trošku silné tvrdenie. V každom prípade, momentálne sú požiare rozšírené aj inde, nielen na Sibíri. Veľké množstvo požiarov je teraz registrovaných aj na Aljaške a v západných oblastiach Kanady.


Opýtala som sa to preto, že to tvrdí ruská pobočka Greenpeace. Nesúhlasíte s tým?
Keby ste sa pýtali na to, či sú požiare spôsobené globálnym otepľovaním alebo klimatickou zmenou, tak pochopiteľne.


To bola moja ďalšia otázka.
Obdobie rozširovania požiarov sa naozaj predlžuje a americkí kolegovia to majú veľmi dobre podložené dátami. V porovnaní so začiatkom 70. rokov dnes horí viac ako päťnásobok plochy. A dokonca aj intenzita je desaťnásobne vyššia ako zhruba pred 45 rokmi. Problém je v tom, že naozaj dochádza k takým zásadným a rýchlym zmenám klímy aj v týchto oblastiach, že požiare majú lepšie podmienky na dlhšie trvanie a častejší výskyt. Takže dá sa povedať, že aj z hľadiska produkcie celkových emisií, ktoré spôsobujú tieto požiare, tak je to naozaj veľmi vysoké množstvo uhlíka, ktoré sa teraz dostáva do atmosféry.

Nenechajte sa obmedzovať

Tento článok je exkluzívnym obsahom Hospodárskych novín. Pokiaľ chcete získať neobmedzený prístup k digitálnemu obsahu hnonline.sk, predplaťte si jeden z troch digitálnych balíkov.

Tento článok ste dočítali vďaka tomu, že ste predplatiteľom Hospodárskych novín. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.