Pľúca planéty stále horia. V amazonskom pralese vypuklo 2000 nových požiarov

Podľa údajov Národného ústavu pre výskum vesmíru vypuklo v amazonskom dažďovom pralese zhruba 2 000 nových požiarov. A to aj napriek najnovšiemu úsiliu brazílskej vlády zastaviť odlesňovanie regiónu. Uvádza to Business Insider.

Zo satelitných údajov vyplýva, že do 48 hodín od zákazu vypaľovania, ktorý bol vydaný vo štvrtok, došlo k 3 859 novým požiarom, z ktorých približne 2 000 bolo v Amazónii. Ústav tiež uviedol, že z 88 816 požiarov v Brazílii v tomto roku do augusta sa v dažďovom pralese vyskytlo 51,9 percent.

Brazílsku časť Amazónie zasiahlo v auguste 30 901 požiarov, čo je najviac od roku 2010. V porovnaní s vlaňajším augustom bol v uplynulom mesiaci požiarov skoro trojnásobok.

Tohtoročná kríza bola predmetom značného medzinárodného záujmu a bola napríklad jedným z hlavných tém prejednávaných pred týždňom na summite skupiny vyspelých ekonomík G7. Na túto tému vypuknutia požiarov upozornili aj príspevky známych osobností na sociálnych médiách. Brazília sa však proti správam ohradzovala a občas odmietala pomoc.

Brazílsky prezident Jair Bolsonaro vyhlásil, že jeho krajina bude akceptovať pomoc vo výške 20 miliónov dolárov od G7 pod podmienkou, že sa francúzsky prezident Emmanuel Macron ospravedlní za to, že ho označil za drzého.

K väčšiemu počtu požiarov podľa expertov prispieva nielen sucho a klimatické zmeny, ale aj ilegálny výrub a vypaľovanie lesa za účelom získania poľnohospodárskej pôdy. Kvôli tomu sa stal terčom kritiky aj Bolsonaro, ktorý ekonomické aktivity v Amazónii podporuje.

Pre 76 percent Brazílčanov je medzinárodný záujem o ochranu tamojšej prírody oprávnený, vyplýva z nového prieskumu agentúry Datafolha. Zároveň ale 75 percent opýtaných uviedlo, že správa dažďového pralesa prislúcha Brazílii. Francúzsky prezident nedávno navrhol, aby bol pralesu pridelený "medzinárodný status", čo Bolsonaro hodnotil ako ohrozenie brazílskej zvrchovanosti.

Na brazílskom území sa nachádza asi 60 percent amazonského pralesa, ktorý býva označovaný za pľúca planéty. Tunajšie stromy každý rok absorbujú až dve miliardy ton oxidu uhličitého.

Sekcia Globálne vznikla v rámci programu Svet medzi riadkami, ktorý v spolupráci s HN realizuje mimovládna organizácia Človek v ohrození a Katedra žurnalistiky na Filozofickej fakulte Univerzity Komenského. Projekt spolufinancuje SlovakAid.