Teplotné rekordy ma už nudia, hovorí klimatológ Jozef Pecho

Teplotné rekordy už však Jozefa Pecha nevzrušujú, viac si všíma fenomény, ktoré sa dejú okolo nich. Napríklad extrémne rýchle topenie ľadovcov alebo masívne požiare. Ako vlastne oheň na Sibíri súvisí s klimatickou zmenou?

Podľa najnovších údajov Svetovej meteorologickej organizácie bol júl pravdepodobne najteplejším mesiacom v histórii meraní. Čo to znamená?
NASA to už aj oficiálne potvrdila. Ročný režim teploty na planéte je jednoduchá krivka, ktorá má v januári svoje minimum a v júli maximum. Všeobecne sa dá povedať, že ak je júl rekordne teplý, tak sa okamžite stáva aj najteplejším mesiacom histórie. A teraz sa to potvrdilo. Júl bol zhruba o 0,6 stupňa Celzia teplejší ako dlhodobý priemer rokov 1981 až 2010, čo je pre tento mesiac veľmi vysoká odchýlka. No treba pripomenúť, že v posledných dvoch desaťročiach sa stáva bežným, že sa pomerne rýchlo za sebou vyskytnú mimoriadne teplé mesiace a roky.

Ešte vás vôbec dokážu vzrušiť tieto správy o teplotných rekordoch?
Priznám sa, že už to začína byť nuda (smiech). Skôr si v klimatickom systéme všímam zaujímavé fenomény, ktoré sprevádzajú globálne otepľovanie. Neprekvapuje ma, že tento rok bude asi druhým alebo tretím v rade historicky najteplejších. Teraz podrobnejšie sledujem rýchlosť klimatickej zmeny v Arktíde a Antarktíde a najmä to, čo sa deje v Grónsku, je hodné našej veľkej pozornosti.

Svetová meteorologická organizácia v správe, ktorú sme spomínali, povedala, že júl 2019 bol o 1,2 stupňa teplejší ako v predindustriálnom období. Ako si to máme vysvetliť?
V predindustriálnom období, teda približne do roku 1850, bol vplyv človeka na globálnu klímu veľmi malý, v podstate nemerateľný. Dovtedy prevažovali prírodné vplyvy, teda slnečná aktivita, sopečné výbuchy alebo prirodzená premenlivosť klimatického systému. A v porovnaní s týmto obdobím sa Zem oteplila doteraz približne o 1,2 stupňa. Oteplenie o jeden stupeň je veľmi výrazné, pretože takto rýchlo sa v známej geologickej histórii nikdy neotepľovalo. V geologických záznamoch registrujeme rýchlosť otepľovania maximálne o 0,1 stupňa za storočie. Inak povedané, čelíme dnes desaťnásobne rýchlejšej zmene, a to sa klimatická zmena iba rozbieha.

Prečo sa v Grónsku tak veľmi topí ľad?
Vplyvy globálneho otepľovania vnímame nielen v Grónsku, ale aj v celej oblasti Arktídy, teda v severnej a severovýchodnej Kanade a na Sibíri.

Nedozvedeli ste sa všetko?

Tento článok je exkluzívnym obsahom Hospodárskych novín. Pokiaľ chcete získať neobmedzený prístup k digitálnemu obsahu hnonline.sk, predplaťte si jeden z troch digitálnych balíkov.

Tento článok ste dočítali vďaka tomu, že ste predplatiteľom Hospodárskych novín. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.