Čo bolo skutočným zabijakom dinosaurov? Vedci odhalili, ako vyzeralo prvých 24 hodín po páde asteroidu
Ohromujúci výskum vrhá svetlo na 24 hodín po dopade asteroidu, ktorý zničil dinosaurov. Úder asteroidu pred 66 miliónmi rokov sa dá prirovnať k sile 10 miliárd atómových bômb.

Medzinárodný tím vedený Texaskou univerzitou v Austine preskúmal stovky hornín, ktoré zaplnili impaktný kráter Chicxulub, nachádzajúci sa na dnešnom pobreží mexického polostrova Yucatán, počas prvého dňa po náraze.
Vedci vysvetľujú, že asteroid vyvolal požiare, spustil tsunami a vypustil do atmosféry síru, čím zakryl slnko. Jeho úder je opísaný ako krátkodobé regionálne peklo nasledované globálnym ochladením, ktoré zabilo dinosaurov. „Usmažili sa a potom zamrzli. V ten deň teda nezahynuli všetky dinosaury, ale veľa z nich áno,“ uviedol autor výskumu Sean Gulick, ktorý vyšiel v časopise Proceedings of the National Academy of Sciences.
Výskumníci našli uhlie a úlomky hornín z následného spätného toku tsunami, no síra chýbala. Jej neprítomnosť naznačuje, že dopad asteroidu odparil jej obrovské množstvo do ovzdušia, a to spôsobilo pokles teploty. Podľa profesora Gulicka musel byť skutočný zabijak atmosférický: „Jediný spôsob, ako dosiahnuť takéto globálne masové vyhynutie, je atmosférický efekt.“
Väčšina materiálu, ktorý zaplnil kráter v priebehu niekoľkých hodín od nárazu, vznikla v mieste nárazu alebo ju tam zmietla morská voda, ktorá sa vlievala späť do kráteru z okolitého Mexického zálivu. Iba za jediný deň sa tam uložilo asi 129 metrov materiálu - miera, ktorá patrí medzi najvyššie v geologických záznamoch."