Vedci zrejme prišli na tajomstvo statickej elektriny

Na rozdiel od elektrického prúdu pretekajúceho cez elektrické vedenie zostáva statická elektrina na mieste. Je to preto, že tento druh elektriny (známy aj ako triboelektrická energia) sa zvyčajne hromadí v materiáloch, ktoré nevykazujú veľmi dobrý náboj, ako je guma alebo plast, čo spôsobuje, že sa zasekne. Tieto izolátory akumulujú statický náboj, keď sa o seba navzájom trú, uvádza magazín Science.

V novej štúdii vedci skúmali ďalší elektrický fenomén nazývaný flexoelektrika a pýtali sa, či by to mohlo vysvetliť, ako trenie vytvára statickú elektrinu. Flexoelektrický efekt je spontánny výskyt elektrických polí počas nepretržitého, ale nekonzistentného ohýbania na nanoúrovni, napríklad náhodný pohyb prsta po zuboch plastového hrebeňa.

V tejto malej mierke sú aj hladké predmety prepletené vyčnievajúcimi kúskami. Tím zistil, že keď sa dva objekty trú spolu, tieto malé výčnelky sa ohnú, a kvôli flexoelektrickému efektu to spôsobuje nahromadenie statickej elektriny. Nové vysvetlenie tiež objasňuje, prečo izolátory vyrobené z toho istého materiálu stále vytvárajú napätie, keď sa navzájom o seba trú. 

Výsledky naznačujú, že plasty robia obzvlášť dobrú prácu pri výrobe statickej elektriny. Toto nové porozumenie by mohlo pomôcť inžinierom optimalizovať materiály tak, aby produkovali viac statickej elektriny, a využiť ich na vykonávanie takých činností, ako je prenosná nabíjacia technológia. Zistenia by tiež mohli pomôcť zlepšiť bezpečnosť na miestach, ako sú ropné rafinérie, kde dokonca už aj iskra môže spôsobiť katastrofálnu explóziu.