Topenie, aké nemá obdobu. Švajčiarske ľadovce sa za päť rokov zmenšili o desatinu

Autori novej štúdie monitorovali 20 alpských ľadovcov a namerané hodnoty podľa agentúry AFP nemajú v posledných 100 rokoch obdobu.

Intenzita topenia dosiahla v poslednom lete kvôli niekoľkým vlnám horúčav rekordné úrovne, uvádzajú švajčiarski experti na kryosféru.

Pritom tomu predchádzala zima bohatá na snehové zrážky a veľmi studený mesiac január. Opakoval sa však scenár z predchádzajúceho roka a ani nadpriemerná jarná vrstva snehu nedokázala kompenzovať mimoriadne teplé letné mesiace.

Počas dvoch sparných týždňov na konci júna a júla zo švajčiarskych ľadovcov sa roztopili masy snehu a ľadu zodpovedajúce národnej ročnej spotrebe pitnej vody v alpskej konfederácii.

Topenie pokračovalo až do začiatku minulého mesiaca a za posledných 12 mesiacov tak švajčiarske ľadovce prišli približne o dve percentá objemu. V súčte posledných piatich rokov presiahol úbytok desať percent a bol teda najvýraznejší za viac ako 100 rokov týchto meraní.

Podľa minuloročných údajov akadémie vied vo švajčiarskych Alpách leží približne 1500 ľadovcov. Vysoká škola technická v Zürichu nedávno uviedla, že alpským ľadovcom hrozí do konca storočia viac ako 90-percentný úbytok objemu, ak nedôjde k obmedzeniu emisií skleníkových plynov, ktoré stoja za otepľovaním svetovej klímy. Vo Švajčiarsku sa podľa vedcov od roku 1850 úplne roztopilo viac ako 500 ľadovcov.

Sekcia Globálne vznikla v rámci programu Svet medzi riadkami, ktorý v spolupráci s HN realizuje mimovládna organizácia Človek v ohrození a Katedra žurnalistiky na Filozofickej fakulte Univerzity Komenského. Projekt spolufinancuje SlovakAid.