Odborník o klimatických zmenách v minulosti: Keď je kríza, klíma hrá zásadnú úlohu

Sucho vraj stálo za zánikom väčšiny starovekých civilizácií. Je to pravda?

Všetky civilizácie sú zásadne ovplyvňované nielen svojím vnútorným vývojom, ale aj vonkajším prírodným prostredím. Nie nadarmo tiež všetky najväčšie civilizácie staroveku vznikli v povodí veľkých riek. Voda bola vtedy základným zdrojom energie, viedla k úspešnému poľnohospodárstvu, ktoré generovalo úrodu, tá sa zdaňovala a z toho civilizácie rástli.

Bol to zrod prvých daňových sústav vôbec. Keď došlo k úbytku alebo presunu lokácie zrážkových úhrnov a civilizácie stratili tento základný zdroj energie, získavali menšie dane a nemohli udržiavať v chode to, čo v lepších obdobiach vytvorili. To niekoľkokrát spôsobilo ich kolaps. Neznamená to však, že by zanikli. Stratili iba podstatnú časť svojej zložitosti. A to veľmi rýchlo. Keď sa potom prírodné prostredie opäť zmenilo k lepšiemu, umožnilo to ich reštart. Ide teda skôr o hlbokú krízu spôsobenú nedostatkom zdrojov energie. Zdroje energie sú jedným zo základných limitujúcich parametrov vývoja každej spoločnosti. Včera, dnes i zajtra.

Môžete uviesť konkrétny príklad?

Môžeme zostať v mojom odbore, je to napríklad severovýchodná Afrika. Doba staviteľov pyramíd okolo roku 2050 pred naším letopočtom skutočne zmizla.

Nenechajte sa obmedzovať

Tento článok je exkluzívnym obsahom Hospodárskych novín. Pokiaľ chcete získať neobmedzený prístup k digitálnemu obsahu hnonline.sk, predplaťte si jeden z troch digitálnych balíkov.

Tento článok ste dočítali vďaka tomu, že ste predplatiteľom Hospodárskych novín. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.