More na britské pláže vyplavuje 60 rokov staré plastové hračky

Napríklad modrého kovboja, ktorý sa našiel v zátoke Watergate v Cornwalle a bol pribalený v škatuliach cereálií Kellogg 'sv roku 1957. Alebo figúrku kozáka z rovnakého roka a o rok mladšiu futbalovú loptu, ktorá sa tento rok v lete našla na neďalekej pláži.

Všetky tieto hračky našla Tracey Williamsová z Newquay, ktorá začala zbierať plasty na cornwallskom pobreží od roku 1997, kedy spadnutý kontajner vysypal do mora milióny kociek stavebnice Lego.

"Ako deti sme tu hľadali mušle, riasy a prázdne schránky po žraločích embryách, ale v súčasnosti ich zaplavuje ohromne veľa plastov,“ povedala Williamsová. Ďalší problém sú lacné plastové hračky. Jeden rok sme na jedinej pláži našli 200 stratených, zabudnutých alebo vyhodených vecí,“ dodala.

Podľa Louise Edgeovej, ktorá vedie britskú kampaň Greenpeace proti plastom v oceánoch, by mali podniky začať myslieť na budúce generácie a do roku 2025 znížiť svoju „plastovú stopu“ prinajmenšom o polovicu.

„Tieto plastové hračky, ktoré more vyplavuje viac ako 60 rokov potom, čo boli rozdávané, slúžia ako varovanie. Rozhodnutia, ktoré veľké korporácie urobia teraz, budú mať vplyv mnoho desiatok rokov,“ povedala Edgeová.

„V 50. rokoch 20. storočia sme nevedeli, aký škodlivý vplyv budú mať plasty na našu planétu. Ale teraz už vieme, že produkcia plastov zhoršuje našu klímu a znečistenie plastmi dusí naše oceány a škodí voľne žijúcim tvorom,“ dodala.