Štúdia: Rast hladiny oceánov do roku 2050 ohrozí 300 miliónov ľudí

Na miestach, ktorým do 30 rokov hrozia každoročné záplavy, podľa výskumu v súčasnosti žije vyše 300 miliónov ľudí. Pôvodné odhady hovorili o 80 miliónoch. Výsledky štúdie publikovali v odbornom časopise Nature výskumníci Climate Central, vedecké a mediálne organizácie zaoberajúce sa zmenami klímy.

Pravidelné záplavy minimálne raz ročne postihnú jedny z najhustejšie obývaných oblastí na svete v Číne, Vietname, Bangladéši alebo Indii. V Európe je najviac ohrozené Holandsko, ktoré leží z jednej štvrtiny pod hladinou mora, ďalej Británia a Nemecko, kde sa s problémami bude do budúcnosti potýkať hlavne ústie Labe s takmer dvojmilionovým Hamburgom.

V bezpečí pred stúpajúcou hladinou oceánov nebudú ani svetové mestá ako Londýn, New York, Miami či Tokio, ukazuje podrobná interaktívna mapa inštitútu.

Autori štúdie k novým poznatkom dospeli za pomocou lepšieho zhodnotenia miestopisu svetových pobreží. Kým predchádzajúce modely využívali satelitné snímky, kde nadmorskú výšku skresľovali vysoké budovy a stromy, vedci Climate Central získali dáta za pomocou umelej inteligencie, ktorá nepresné údaje opravila.

Štúdia zároveň odhalila, že v súčasnosti žije pod hranicou prílivu 110 miliónov ľudí. Obývateľnú pôdu im vytvára systém morských a protipovodňových hrádzí a pobrežnej hrádze. Dôsledky zvyšujúcej sa hladiny však pociťuje už napríklad Indonézia, ktorej vláda nedávno oznámila presun štatútu hlavného mesta z Jakarty, ktorá je čím ďalej tým viac náchylná k záplavám.

„Teraz už vieme, že hrozba stúpania hladiny morí a zaplavenia pobreží je oveľa väčšia, než sme si doteraz mysleli,“ uviedol Benjamin Strauss, výkonný riaditeľ Climate Central a spoluautor štúdie.

Zvyšujúca sa hladina oceánov je jedným z najviac destabilizačných prejavov zmien klímy, k presídleniu môže donútiť milióny ľudí, uviedla agentúra Reuters. Podľa vedcov ju možno zvrátiť znížením uhlíkovej stopy, výskumníci preto vyzvali svetové vlády, aby prijali potrebné opatrenia.

„Pri príchode hurikánu sa každý deň varovanie navyše rovná zachráneným životom a majetku. Pri prípravách na stúpajúcu hladinu oceánov sa počíta každé desaťročie,“ uviedol Strauss.