Tuhá zima či len občasná čľapkanica? Klimatológ vysvetlil, čo nás čaká

Máme sa pripraviť na čoraz väčšie výkyvy počasia? Je za nami napríklad mimoriadne slnečné obdobie na konci októbra.

Výkyvy počasia sú v posledných rokoch naozaj niekedy dosť prekvpaujúce. Je to dané aj tým, že sa mení klíma a Arktída sa otepľuje viac, ako sa otepľujú subtropické a tropické oblasti Zeme.

Zoslabuje sa zonálne západné prúdenie, a tým sa vytvárajú predpoklady na náhle vpády studeného vzduchu zo severu veľmi hlboko na juh, ale zase tiež aj teplého vzduchu ďaleko na sever.

Veľmi dobre to poznajú v USA, kde majú v posledných rokoch veľmi dramatické výkyvy počasia. Občas sa to stane aj v Európe. Mali sme príklady, kedy sneh padal aj na Arabskom polostrove alebo na Sahare. V Arktíde bolo zase napríklad počas minulej zimy až dvadsať stupňov nad normálom.

Aká nás čaká zima na Slovensku?

Globálne máme za sebou päť najteplejších rokov (2014-2018). Vyzerá to tak, že rok 2019 bude druhý alebo tretí najteplejší na severnej pologuli. Je treba povedať, že počasie na malom území vieme predpovedať spoľahlivo len na sedem dní.

Čo ale vieme s vysokou pravdepodobnosťou predpovedať, že najbližšia zima bude

Nenechajte sa obmedzovať

Nedozvedeli ste sa všetko?

Tento článok je exkluzívnym obsahom Hospodárskych novín. Pokiaľ chcete získať neobmedzený prístup k digitálnemu obsahu hnonline.sk, predplaťte si jeden z troch digitálnych balíkov.

Tento článok ste dočítali vďaka tomu, že ste predplatiteľom Hospodárskych novín. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.