Slovenka z CERN-u: Bez vedy svet nezachránime

Ako si má CERN, teda Európsku organizáciu pre jadrový výskum, predstaviť bežný človek?

Je to ako malé mesto, kde sa každý deň premelie okolo deväťtisíc ľudí. CERN zamestnáva iba 2500 z nich, väčšinou ide o inžinierov, ktorí stavajú experimenty. Chodí však doňho veľa tzv. používateľov CERNskej infraštruktúry. Ide o fyzikov z celého sveta, ktorí nie sú jeho zamestnancami, ale majú tam kancelárie, robia výskum, merajú a spracúvajú naše dáta. Vďaka experimentom, ktoré napríklad simulujú „big bang“, študujú tajomstva vesmíru, najjemnejšiu štruktúru hmoty, ale aj antihmotu, ci temnú hmotu a temnú energiu, ktoré vypĺňajú väčšinu celého vesmíru.

CERN sa rozprestiera na pomerne veľkom území medzi Ženevským jazerom a Jurskými horami, pričom tunel Veľkého hadrónového urýchľovača má asi 27 kilometrov. Ten je vlastne v každej dedinke, aj keď ho nevidíte, keďže je v priemere 100 metrov pod zemou. Zároveň je to však aj úplne bezpečné, radiácia je u nás neustále monitorovaná, ale hodnoty sú oveľa nižšie ako prirodzená radiácia na niektorých miestach na Zemi.

Kto môže navštíviť CERN? A čo konkrétne ho tam čaká?

CERN je otvorený každému, dospelým, deťom, školám aj firmám. Ročne ho navštívi okolo 120-tisíc ľudí, čo je momentálne maximálna kapacita, lebo dopyt je niekoľkonásobne vyšší. Máme vyše desať oficiálnych autentických návštevných miest, ktoré aj vďaka  technológiám, ako napr. laserové šou, umožnia návštevníkom na chvíľu vstúpiť do tajov laboratória. Mame aj dve permanentné výstavy, kam sa da ísť bez rezervácie. Školy majú špeciálny program a môžu napríklad vlastnoručne experimentovať v rôznych ateliéroch pre stredoškolákov. 

Na aké typy návštevníkov sa zameriava najviac?

Keďže vzdelávanie a popularizácia sú jednými z hlavných misií CERN-u, organizujeme nielen jednodňové návštevy, ale aj dlhodobejšie programy a to najmä pre učiteľov a žiakov. Väčšina ľudí, ktorá nejde študovať fyziku, stretnú počas života jediného fyzika, a tým je ich učiteľ na strednej škole. To, do akej miery ich motivoval alebo im naopak tento predmet znechutil, ovplyvňuje aj to, akým spôsobom sa neskôr budú správať k celej komunite fyzikov. V CERN-e sa preto veľmi sústredíme na učiteľov. Každý rok organizujeme trojtýždňový medzinárodný program pre učiteľov zo všetkých členských štátov. Existuje aj možnosť týždňového národného programu, ktorý prebieha v prípade slovenských učiteľov v slovenskom jazyku.     

Čo znamená CERN pre vás?

Ja osobne som veľmi hrdá, že mám to šťastie byt súčasťou „CERN-skej rodiny“. Veda a výskum, ktorý stelesňuje CERN, nie je z môjho pohľadu len o komplikovaných vzorcoch, abstraktných teóriách, počítačových programoch, či zložitých experimentoch v laboratóriách. Je to o zvedavosti, hlade po informáciách, po poznaní, pochopení nášho sveta, miesta, kde žijeme, fungovaní nás samotných, prírody, našej planéty a celého vesmíru. Je to o rešpekte k nášmu svetu, tomu, čo o ňom ešte nevieme, a preto potrebujeme stále badať, skúmať a posúvať hranice našich vedomostí.

Čomu sa v ňom teda venujete? 

V CERN-e som začala pracovať pred vyše štyrmi rokmi v oblasti transferu technológií.

Nedozvedeli ste sa všetko?

Tento článok je exkluzívnym obsahom Hospodárskych novín. Pokiaľ chcete získať neobmedzený prístup k digitálnemu obsahu hnonline.sk, predplaťte si jeden z troch digitálnych balíkov.

Tento článok ste dočítali vďaka tomu, že ste predplatiteľom Hospodárskych novín. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.