Vedci sa boja, že Zem prekročila klimatický „bod zlomu“

Deväť z takzvaných klimatických bodov zlomu identifikovaných pred desiatimi rokmi je teraz aktívnych, pričom bezprostredné hrozby zahŕňajú stratu amazonského dažďového pralesa a veľkej ľadovej pokrývky Antarktídy a Grónska, ktoré v súčasnosti prechádzajú bezprecedentnými zmenami oveľa skôr, ako sa čakalo.

To podľa vyjadrení vedcov v prestížnom časopise Nature predstavuje existenčnú hrozbu pre civilizáciu, čo si vyžaduje naliehavú reakciu. Narastajú totiž dôkazy, že tieto udalosti sú viac navzájom prepojené, ako sa pôvodne predpokladalo, a mohli by viesť ku katastrofickému domino efektu. Akonáhle je nejaký bod zlomu zasiahnutý, je riziko, že ostatné budú zasiahnuté podstatne viac.

Ale obrovské núdzové opatrenia na zníženie emisií skleníkových plynov môžu spomaliť niektoré z týchto procesov, čo nášmu druhu poskytne viac času na prispôsobenie sa a odvrátenie najhoršieho scenára zemského „skleníka“, v ktorom by bola naša planéta sotva obývateľná.

Je nezodpovedné čakať

„Pred desiatimi rokmi sme identifikovali súbor možných bodov zlomu v systéme Zeme, teraz máme dôkazy, že viac ako polovica z nich sa aktivovala.

Tento článok je určený iba pre predplatiteľov.
Zostáva vám 70% na dočítanie.

Nedozvedeli ste sa všetko?

Digitálne predplatné

Získajte prístup ku kompletnému obsahu

KÚPIŤ

Už máte predplatné?
Prihláste sa

Tento článok ste dočítali vďaka tomu, že ste predplatiteľom Hospodárskych novín. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.