Globálne otepľovanie mení telá vtákov, zistila veľká štúdia

Podľa štúdie, vypracovanej na základe meraní ornitológa Davea Willarda, došli teraz vedci k názoru, že ako sa klíma otepľuje, zmenšuje sa u vtákov trup a zväčšuje rozpätie krídel. O štúdii informoval server BBC News.

Krídla sa im predĺžili

Autori tvrdia, že štúdia predstavuje jeden z najväčších ornitologických výskumov svojho druhu a že jej poznatky sú dôležité pre pochopenie, ako sa zvieratá prispôsobujú zmenám klímy. Štúdia zahrnula celkom 52 druhov severoamerického sťahovavého vtáctva.

„Zistili sme, že takmer všetky druhy sa zmenšujú,“ povedal vedúci výskumu Brian Weeks, pôsobiaci ako docent na katedre životného prostredia na Michiganskej univerzite. „Druhy boli rozmanité, ale reagovali podobne. Konzistencia je šokujúca,“ dodal.

Štúdie reakcií zvierat na klimatické zmeny sa často zameriavajú na geografické aspekty či načasovanie životných udalostí, ako sú trasy migrácie a rozmnožovanie. Táto štúdia však naznačuje, že tretím zásadným aspektom je morfológia, teda skúmanie stavby samotných organizmov.

„To je jeden z hlavných dôsledkov,“ mieni Weeks. „Je ťažké pochopiť, ako sa druh prispôsobí bez toho, aby sme brali do úvahy všetky tri tieto veci.“ Zistenia ukázali, že v rokoch 1978 až 2016 sa dĺžka spodnej časti nôh vtákov - bežná miera veľkosti tela - skrátila o 2,4 percenta. Súčasne sa krídla predĺžili o 1,3 percenta. Dôkazy tak svedčia o tom, že otepľovanie spôsobilo zmenšenie tela, čo sa kvôli zachovaniu migrácie kompenzovalo predĺžením dĺžky krídla. 

„Migrácia je neuveriteľne náročná vec, ktorú sťahovavé vtáky robia,“ uviedol Weeks a vysvetlil, že menšia veľkosť tela vyžaduje menší výdaj energie na dokončenie dlhého putovania. A najväčšia pravdepodobnosť prežiť na diaľkových trasách mali vtáky s dlhším rozpätím krídel, ktorá kompenzovala ich menšie telá.

Zbieral tie, ktoré narazili do mrakodrapov

Vedci si nie sú celkom istí, prečo vyššie teploty spôsobujú zmenšovanie vtákov. Jedna teória tvrdí, že menšie zvieratá sa lepšie ochladzujú, teda rýchlejšie strácajú telesné teplo vďaka väčšiemu pomeru povrchu k objemu.

Zhromaždenie vzoriek podľa Weeks umožnilo „herkulovské úsilie“ Davea Willarda, spoluautora štúdie a ornitológa vo Field Museum v Chicagu. Willard začal v roku 1978 ráno chodiť okolo výškových budov počas jarného a jesenného sťahovania vtákov a zbierať exempláre, ktoré do mrakodrapov narazili.

Vtáky zvyčajne migrujú v noci a priťahuje ich umelé svetlo budov, čo spôsobuje smrtiace nárazy do okien. Pri týchto zrážkach každý rok zomrú odhadom stovky miliónov vtákov.

„(Willard) vtedy nepomýšľal na štúdiu. Len si myslel, že by to mohlo byť v budúcnosti užitočné,“ povedal Weeks. Postupom rokov k zberu prispelo mnoho ďalších dobrovoľníkov a vedcov. Willard zmeral všetkých 70 716 exemplárov sám a za pomoci rovnakých metód.

Štúdia, ktorá bola tento mesiac publikovaná v časopise Ecology Letters, je postavená na rastúcom množstve dôkazov, podľa ktorých sa zvieratá počas otepľovania klímy zmenšujú. K rovnakému zisteniu dospela v roku 2014 štúdia o vysokohorských kozách a v tom istom roku štúdia o mlokoch.