Klimatológ: December sa priblížil k teplotným rekordom

Ako sa zatiaľ vyvíja december na Slovensku? Je v porovnaní s minulým rokom výrazne iný?

December bol vo svojej prvej polovici len o málo teplejší ako dlhodobý priemer z obdobia rokov 1901 až 2000 a 1981 až 2010. Počasie je premenlivé, v čase od 1. do 15. decembra 2018 bol v Hurbanove takmer rovnaký priemer teploty ako v čase od 1. do 15. decembra tohto roka. Dôležité je však to, že do 25. decembra bude zrejme priemerná teplota vzduchu podstatne vyššia, ako to bolo pred rokom v rovnakom období. Obdobie Vianoc bolo však aj v roku 2018 relatívne veľmi teplé.

Dá sa už povedať, aké bude počasie na Vianoce?

To sa dá takmer s istotou predpovedať len do 36 hodín, modelové výstupy však naznačujú, že relatívne veľmi teplé počasie by sa mohlo skončiť 22. decembra, potom by sa aspoň v polohách nad 500 metrov nad morom mohli dostať denné priemery teploty vzduchu pod bod mrazu.

Je teplejšie počasie prejavom klimatickej zmeny?

Nenechajte sa obmedzovať

Tento článok je exkluzívnym obsahom Hospodárskych novín. Pokiaľ chcete získať neobmedzený prístup k digitálnemu obsahu hnonline.sk, predplaťte si jeden z troch digitálnych balíkov.

Tento článok ste dočítali vďaka tomu, že ste predplatiteľom Hospodárskych novín. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.