Vedci obracajú metabolizmus baktérií naruby. Kvôli najväčšej hrozbe budúcnosti

Medzinárodný tím pod vedením Rona Mila z Weizmannovho ústavu v izraelskom Rechovote obrátil bežným črevným baktériám Escherichia coli metabolizmus naruby.

Namiesto aby mikróby hltali cukry a vypľúvali oxid uhličitý, robia to v dôsledku zásahu do génov inak: neblaho preslávený skleníkový plyn oxid uhličitý prehĺtajú a pretvárajú ho na organické molekuly.

Milo dúfa, že tieto baktérie už čoskoro zapriahne do výroby biopalív. Okrem rastlín vedia v prírode pretvárať oxid uhličitý na bielkoviny, tuky, cukry a ďalšie životne dôležité látky ešte vodné mikróby cyanobaktérie. U tých však vedci narážajú na vážne ťažkosti pri úprave dedičnej informácie.

Cyanobaktérie sa tak premene vo výkonnej továrni na organické látky tvrdohlavo vzpierajú. Baktéria Escherichia coli je k zásahom do dedičnej informácie podstatne prístupnejšia, ale ani jej prerod na živú továreň spracovávajúca oxid uhličitý na organické zlúčeniny nebol jednoduchý.

Ronovi Milovi a jeho spolupracovníkom trvalo desať rokov, než uspeli. Ako vedci popísali v časopise Cell, vybavili baktériu rastlinnými génmi pre syntézu organických zlúčenín z oxidu uhličitého. Mikrób ale odmietal podvrhnuté gény používať.

Nedozvedeli ste sa všetko?

Tento článok je exkluzívnym obsahom Hospodárskych novín. Pokiaľ chcete získať neobmedzený prístup k digitálnemu obsahu hnonline.sk, predplaťte si jeden z troch digitálnych balíkov.

Tento článok ste dočítali vďaka tomu, že ste predplatiteľom Hospodárskych novín. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.