Vedci varujú pred ďalším Titanicom. V topiacej sa Antarktíde

Kvôli klimatickým zmenám sa zvyšuje počet odtrhnutých ľadovcov, ktoré môžu spôsobiť skazu podobnú havárii Titanicu, uvádza iDNES.cz.

„Väčšina cestovného ruchu je sústredená na Antarktickom polostrove,“ hovorí geologička Camilla Nicholová, ktorá vedie Nadáciu Spojeného kráľovstva pre antarktické dedičstvo. Väčšina turistov podľa nej dorazí na polostrov na malej výletnej lodi alebo väčšom expedičnom plavidle.

Katastrofa obrovských rozmerov

Hoci cestovný ruch na Antarktíde obmedzuje rad regulácií, počet prichádzajúcich turistov neustále rastie. V minuloročnej letnej sezóne, ktorá tu trvá od novembra do marca, navštívilo kontinent viac ako 56-tisíc ľudí, čo je oproti sezóne 2014 až 2015 nárast o 53 percent. Tento rok by malo kontinent podľa odhadov navštíviť až 80-tisíc ľudí.

„Aktivita v Antarktíde je síce prísne regulovaná, ale neexistujú žiadne početné obmedzenia. Ak by sa v Antarktíde odohralo nejaké lodné nešťastie, má potenciál stať sa katastrofou obrovských rozmerov,“ hovorí Nicholová.

„Ako vedci jazdíme na menšom plavidle, kde je približne tridsať pasažierov a dvadsať členov posádky. V prípade nehody by sa tak záchranári museli postarať o päťdesiat ľudí. Ak by však do ľadovca narazila jedna z tých veľkých výletných lodí, kam sa zmestí až tisíc ľudí, bolo by to hrozné,“ hovorí Nicholová.

Varovanie odborníkov, že by sa mohla opakovať tragédia podobná stroskotaniu zaoceánskeho parníka Titanic v roku 1912, súvisí so skutočnosťou, že Antarktický polostrov je najrýchlejšie sa otepľujúcim miestom na planéte.

Zmena klímy je podľa expertov pre turistov zásadným rizikovým faktorom. Ľadová krajina sa veľmi rýchlo premieňa a otepľovanie spôsobuje, že sa zvyšuje počet ľadovcov, ktoré by mohli do turistických lodí naraziť.

„Kanály sú kvôli ľadu často uzavreté a nie je možné prejsť. Je nevyhnutné, aby kapitáni lodí boli vysoko skúsení navigátori. Rovnako tak musia byť veľmi kvalifikovaní vedúci polárnych expedícií, ktorí robia rad dôležitých rozhodnutí. Bezpečnosť návštevníkov je v ich rukách,“ hovorí Nicholová pre Sky News.

Namerali najvyššiu teplotu v histórii

Argentínska časť Antarktídy zaznamenala najteplejší deň v histórii meraní. Teplota na najsevernejšom výbežku kontinentu dosiahla rekordných 18,3 stupňa Celzia. Teplota nameraná vo štvrtkové poludnie z minulého týždňa na vedeckej stanici Esperanza prekonala doterajší rekord 17,5 stupňa z marca 2015. Argentína tu teplotu meria od roku 1961.

Lokálny rekord pokorila aj zhruba o 100 kilometrov južnejšie položená základňa Marambio, kde ortuť teplomera vystúpila až na 14,1 stupňa Celzia. Na tejto základni sa teplota meria od roku 1971.

Teploty na celej Antarktíde v letných mesiacoch, teda medzi októbrom až februárom, kolíšu väčšinou medzi mínus 10 až mínus 40 stupňami Celzia.