Zomrel teoretický fyzik a vizionár Freeman Dyson

Dyson osobne zažil éru veľkých fyzikov Alberta Einsteina, Richarda Feynmana, Nilsa Bohra, Enrica Fermiho, Roberta Oppenheimera a ďalších, konštatovali britské médiá.

Futurista

Dyson sa preslávil aj ako mysliteľ a vizionár prinášajúci originálne nové myšlienky a futuristické koncepty, ktoré predbehli svoju dobu.  

Dyson je známy najmä vďaka práci v oblasti kvantovej teórie poľa, fyziky tuhých látok a jadrového inžinierstva.

Fanúšikovia sci-fi ho poznajú ako autora konceptu tzv. Dysonovej sféry - hypotetickej superkonštrukcie, ktorá by umožnila využitie absolútne všetkej energie, ktorú uvoľňuje hviezda.

Zaoberal sa aj klimatologickým výskumom ohľadom oxidu uhličitého a prišiel s niekoľkými konceptmi, ako by sa dali riešiť emisie skleníkových plynov.

Proti nacionalizmu

Bol celoživotným bojovníkom proti nacionalizmu, zástancom jadrového odzbrojovania a medzinárodnej spolupráce.

Ako uvádza Wikipedia, bol laureátom Wolfovej ceny za fyziku i  Lorentzovej medaily a v roku 2000 bol vyznamenaný Templetonovou cenou. Bol praktizujúcim kresťanom a pacifistom.

Dyson sa narodil 15. decembra 1923 v rodine britského skladateľa Georgea Dysona. Vyštudoval univerzitu v Cambridge, kde pôsobil v rokoch 1946-49.

Po presťahovaní do USA bol profesorom na Cornellovej a neskôr na Princetonskej univerzite. Pôsobil aj v Institute for Advanced Study v Princetone, kde pracoval až do konca svojej kariéry.