Ľadové medvede sa v Arktíde začínajú pojedať navzájom, tvrdia vedci

Arktída a jej surovinové bohatstvo, najmä ropa a zemný plyn, sa dôsledkom globálneho otepľovania a topenia ľadu stáva pre investorov stále prístupnejšia, čo má vplyv aj na tamojšiu prírodu. Informujú o tom Lidovky.cz.

Oblasť od Obského zálivu smerom k Barentsovmu moru bola pre ľadové medvede dlhú dobu tradičným loviskom, teraz tam ale kvôli otepľovaniu mizne ľad, priestor sa tak otvára pre priemysel a zvieratá majú hlad.

„Tam, kde ľadové medvede lovili, teraz spoločnosti prepravujú skvapalnený zemný plyn,“ citovala slová Ilju Mordvintseva, vedca z moskovského inštitútu zaoberajúceho sa problémami ekológie a evolúcie, tlačová agentúra Interfax.

Medveďom tak nezostáva nič iné, než si poradiť inak. „Prípady kanibalizmu medzi ľadovými medveďmi sú dlho známym faktom, ale zatiaľ čo v minulosti k niečomu takému dochádzalo zriedkakedy, v súčasnosti to zaznamenávame pomerne často,“ uviedol Mordvintsev. Podľa neho vo väčšine prípadov podvyživený samec zaútočí na samicu alebo mláďa.

Ďalší ruský vedec Vladimir Sokolov tvrdí, že pohyb ľadových medveďov bude kvôli otepľovaniu v budúcnosti obmedzený na pobrežné oblasti a súostrovia s veľkou šírkou, namiesto ich tradičných loveckých areálov.

Zaznamenané už boli aj prípady, keď sa zviera kvôli jedlu priblížilo k ľudským obydliam. V Arktíde podľa vedcov v poslednej dobe roztopilo štyridsať percent ľadu. Ruská vláda uvádza, že sa oblasť otepľuje dva a polkrát rýchlejšie ako zvyšok sveta.