Pozitívny vplyv koronavírusu. Znečistenie ovzdušia v Číne dramaticky kleslo

NASA a Európska vesmírna agentúra (ESA) zaznamenali vo februári výrazný pokles oxidu dusičitého v Číne, informoval server iDNES.cz.

Podľa odborníkov na tom má výrazný podiel epidémie nového koronavírusu, ktorá viedla k ekonomickému spomaleniu. K zníženiu znečistenia prispelo tiež uzatvorenie tovární a podnikov na nový lunárny rok.

„Fotografie ukazujú koncentráciu oxidu dusičitého - škodlivého plynu emitovaného motorovými vozidlami, elektrárňami a priemyselnými zariadeniami,“ uviedli vo svojom vyhlásení odborníci z NASA.

Oxid dusičitý je žltohnedý plyn, ktorý môže podľa CNN spôsobiť dýchacie ťažkosti, napríklad kašeľ alebo astma.

Zníženie znečistenia oxidom dusičitým bolo podľa vedcov prvýkrát zrejmé v blízkosti jedenásťmilionového čínskeho Wu-chanu, odkiaľ sa koronavírus od decembra šíri. Znečistenie postupne od 10. februára do 25. februára kleslo naprieč celou krajinou.

„Je to vôbec prvýkrát, čo som videl tak dramatický pokles nad takou rozľahlou oblasťou v súvislosti s konkrétnou udalosťou,“ uviedol pre stanicu Deutsche Welle výskumník kvality ovzdušia Fej Liou z Goddardovho vesmírneho strediska NASA v americkom Marylande.

Dodal, že k poklesu úrovne znečistenia došlo aj v niekoľkých krajinách počas ekonomickej krízy v roku 2008, tento proces bol ale pozvoľný. Podobné účinky NASA pozorovala takisto v okolí Pekingu počas olympijských hier roka 2008.

Na poklese znečistenia v Číne sa okrem koronavírusu podieľali tiež februárové oslavy nového lunárneho roka. Továrne aj menšie podniky zvyčajne tesne pred začatím slávností zatvoria a tým dočasne znížia produkciu znečistenia. „Tento rok je miera zníženia významnejšia než v minulých rokoch a trvala dlhšie,“ dodal Liu.