Klimatická zmena spôsobí, že takéto zdravotné krízy sa stanú častejšími a horšími

Vedci už podľa Business Insider dlho varujú, že klimatická zmena ovplyvní nielen naše životné prostredie, ale aj naše zdravie zvýšením miery infekčných chorôb.

Staré vírusy v ľade

Vedciv roku 2015 identifikovali 28 predtým neobjavených skupín vírusov v topiacom sa ľadovci. Tieto škodlivé patogény by sa mohli dostať do potokov, riek a vodných tokov a spôsobiť zmätok v našich imunitných systémoch, ktoré nemajú prirodzenú odolnosť voči týmto starým ochoreniam.

Medzivládny panel o zmene klímy už v roku 2001 označil klimatickú zmenu ako vážne riziko pre ľudské zdravie. Tieto zistenia spočiatku narážali na odpor: Čo by mohlo mať klíma spoločné so zdravím? Dnes je však jasné, že práve kritika - nie veda - bola neopodstatnená.

Zistenia správy IPCC z roku 2001 sú teraz akceptované ako fakt piliermi zdravotníckej komunity vrátane Svetovej zdravotníckej organizácie. Otázkou už nie je, či klimatická zmena ovplyvní naše zdravie. Otázka znie, aký nepriaznivý vplyv bude mať na naše zdravie?

Dôsledky vidíme už dnes. Odhaduje sa, že 90 percent detí na svete dýcha každý deň toxický vzduch. Keďže odborníci v oblasti zdravotníctva varujú, že znečisťujúce látky poškodzujú vyvíjajúce sa pľúca detí, nie je žiadnym prekvapením, že mnohí dnes veria, že tieto toxíny môžu tiež zvýšiť riziko infekcií dýchacích ciest - vrátane vírusov, ako je nový koronavírus.

Návrat koronavírusu kvôli teplej zime?

Klimatická zmena vedie k väčšej potravinovej neistote, a preto odborníci predpovedajú, že ľudia budú hľadať alternatívne zdroje potravy, ako je napríklad mäso z afrických divo žijúcich zvierat a netopierov. Konzumácia týchto zvierat vedie k prepuknutiu choroby a dokonca ich vinia zo spôsobenia koronavírusu.

Potom je tu nadmerné množstvo zrážok a vysoká vlhkosť. Obidva sú rizikové faktory šírenia chorôb, ktoré súvisia s vodou, ako je malária.

Výskum naznačuje, že zvýšenie teploty o 2 až 3 stupne Celzia by ohrozilo desiatky miliónov ľudí. Dokument z roku 2013 zistil, že pravdepodobnosť skorých a závažných chrípkových období sa zvyšuje po teplejších zimách. Keďže bola tohtoročná zima nezvyčajne teplá, mali by sme pripraviť aj na možnosť, že sa koronavírus môže na jeseň vrátiť.

Dobrou správou je, že tieto scenáre nie sú v žiadnom prípade nevyhnutné. Aby sme im však zabránili, potrebujeme, aby bola široká verejnosť informovaná o prepojení medzi pandémiami ako Covid-19 a klimatickou zmenou.

Pretože klimatická zmena je problémom, ktorý môžeme vyriešiť, ale iba vtedy, ak ukážeme druh medzinárodnej spolupráce, ktorú začíname vidieť v boji proti koronavírusu.

Koronavírus a Covid - 19