Klimatológ prezradil, ako pandémia COVID-19 ovplyvní globálne otepľovanie

Ukazuje sa, že sa obmedzenia v doprave a priemysle vo svete kvôli pandémii koronavírusu pozitívne odrazili na kvalite ovzdušia. Emisie ktorých škodlivých látok sa teda znížili a v akých množstvách? Prejavilo sa to výrazne aj na Slovensku?

Konkrétne údaje sú z merania koncentrácie oxidu uhličitého NO2a prašnosti z viacerých krajín. NO2ale nie je skleníkovým plynom, ako sa mylne uvádzalo v niektorých médiách. Ide predovšetkým o zníženie emisie z dopravy a niektorých druhov priemyselnej činnosti. Na nízkej koncentrácii NO2a prašnosti v mestách a blízkosti diaľnic sa však mohlo podpísať aj počasie, teda zlepšenie rozptylu škodlivých látok v ovzduší.

Pokiaľ ide o emisiu fosílneho CO2, určite došlo k jeho zníženiu asi v priemere do 10 percent na celej Zemi, no to sa zatiaľ vôbec neprejavilo na znížení globálnej koncentrácie CO2 v atmosfére Zeme. V marci bola koncentrácia CO2 podľa meraní v Observatóriu NOAA na hore Mauna Loa o 2,5 ppm vyššia ako v marci roka 2019 a v apríli bola dokonca o 2,8 ppm vyššia ako v minuloročnom apríli, teda ide podobné zvýšenie ako v predchádzajúcich rokoch.

Je možné, že koronakríza bude mať už aj teraz zásadný vplyv na spomalenie globálneho otepľovania? Stačia na to mesiace, alebo by musela trvať roky, aby sa niečo výraznejšie zmenilo?

Globálne otepľovanie je ako dôsledok človekom spôsobenej klimatickej zmeny výsledkom predovšetkým rastu koncentrácie skleníkových plynov v atmosfére Zeme. Čiastočne ho môže zvyšovať aj zmena vo využívaní krajiny, predovšetkým v dôsledku likvidácie tropických dažďových pralesov. Medziročne ovplyvňuje priemernú globálnu teplotu aj striedanie javov ElNiňo, čo je oteplenie až o 0,3 stupňa Celzia) a LaNiňa - ochladenie až o 0,2 stupňa. Zmeny slnečnej aktivity sa podieľajú na zmenách globálnej teploty oveľa menej.

Tento článok je určený iba pre predplatiteľov.
Zostáva vám 67% na dočítanie.

Nedozvedeli ste sa všetko?

Digitálne predplatné

Získajte prístup ku kompletnému obsahu

KÚPIŤ

Už máte predplatné?
Prihláste sa

Tento článok ste dočítali vďaka tomu, že ste predplatiteľom Hospodárskych novín. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.