Klimatológ Pecho: Suchá sa ešte zhoršia, dlhodobo máme vysoký výpar

Sucho ničí úrodu a ešte viac zhoršuje situáciu spôsobenú pandémiou COVID-19, ktorá by podľa očakávaní mohla v niektorých európskych oblastiach znamenať najväčší hospodársky pokles od pádu komunizmu.

V niektorých častiach Poľska a Rumunska je najväčšie sucho za celé storočie. V Česku dokonca za posledných 500 rokov, ako vyplýva z údajov tímu vedcov z projektu InterSucho. Vynára sa tým otázka, ako zabezpečiť potravinovú bezpečnosť v regióne.

„Toto sa stane obrovskou témou,“ uviedol podľa portálu Bloomberg Martin Pýcha, vedúci Poľnohospodárskeho zväzu Českej republiky. „Koronavírus ukázal, že sme z hľadiska lekárskej pomoci závislí od Číny, ale toto je ešte horšie. Tú si môžeme začať vyrábať sami, ale v prípade núdze nebude nikto, kto okamžite vyprodukuje jedlo.“

Na vine bola teplá zima

Ružovo to so suchom nevyzerá ani na Slovensku, v apríli padlo najmenej zrážok za takmer 70 rokov. A situácia bude podľa všetkého ešte kritickejšia.

Tento článok je určený iba pre predplatiteľov.
Zostáva vám 81% na dočítanie.

Nedozvedeli ste sa všetko?

Digitálne predplatné

Získajte prístup ku kompletnému obsahu

KÚPIŤ

Už máte predplatné?
Prihláste sa

Tento článok ste dočítali vďaka tomu, že ste predplatiteľom Hospodárskych novín. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.