Klimatológ Pecho: Suchá sa ešte zhoršia, dlhodobo máme vysoký výpar

Sucho ničí úrodu a ešte viac zhoršuje situáciu spôsobenú pandémiou COVID-19, ktorá by podľa očakávaní mohla v niektorých európskych oblastiach znamenať najväčší hospodársky pokles od pádu komunizmu.

V niektorých častiach Poľska a Rumunska je najväčšie sucho za celé storočie. V Česku dokonca za posledných 500 rokov, ako vyplýva z údajov tímu vedcov z projektu InterSucho. Vynára sa tým otázka, ako zabezpečiť potravinovú bezpečnosť v regióne.

„Toto sa stane obrovskou témou,“ uviedol podľa portálu Bloomberg Martin Pýcha, vedúci Poľnohospodárskeho zväzu Českej republiky. „Koronavírus ukázal, že sme z hľadiska lekárskej pomoci závislí od Číny, ale toto je ešte horšie. Tú si môžeme začať vyrábať sami, ale v prípade núdze nebude nikto, kto okamžite vyprodukuje jedlo.“

Na vine bola teplá zima

Ružovo to so suchom nevyzerá ani na Slovensku, v apríli padlo najmenej zrážok za takmer 70 rokov. A situácia bude podľa všetkého ešte kritickejšia.

Nedozvedeli ste sa všetko?

Tento článok je exkluzívnym obsahom Hospodárskych novín. Pokiaľ chcete získať neobmedzený prístup k digitálnemu obsahu hnonline.sk, predplaťte si jeden z troch digitálnych balíkov.

Tento článok ste dočítali vďaka tomu, že ste predplatiteľom Hospodárskych novín. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.