Arktíde hrozia "zombie požiare". Môžu horieť pod zemou, varujú vedci

Podľa odborníkov prvé aktívne požiare zasiahli niektoré časti Arktídy už v minulom roku. Vedci teraz skúmajú, či sa na severe nenachádzajú požiare tlejúce pod zemou podobne ako v zapálenej cigarete. Oheň v takomto prípade dokáže prečkať zimu, bez toho aby zhasol - a keď sa roztopí sneh, znova sa môže rozhorieť nad zemou, upozornili vedci.

Takéto požiare sa označujú ako "zombie požiare" a odborníci už s nimi majú svoje skúsenosti napríklad z ruskej tajgy, kde oheň prezimuje v rašeliniskách, aby s prichádzajúcim letom opäť zachvátil nadzemnú vegetáciu.

V Arktíde však ešte nebola existencia týchto požiarov potvrdená, chýbajú tam totiž pozemné merania. Možnosť, že by za Severným polárnym kruhom mohli aj tento rok vzplanúť požiare, ktoré pod zemou prečkali zimu, je ale dôvodom na obavy.

Minuloročné požiare v tejto oblasti boli bezprecedentné a len v júni 2019 uvoľnili do ovzdušia odhadom 50 megaton oxidu uhličitého. To zodpovedá hodnote celkových ročných emisií vo Švédsku.

„Na satelitných snímkach sme spozorovali aktívne požiare, ktoré naznačujú, že by to mohli byť práve zombie požiare. Napriek tomu to zatiaľ nebolo potvrdené meraním na zemi,“ uviedol Mark Parrington, vedúci vedecký pracovník CAMS a odborník na prírodné požiare.

„Teplotné anomálie sú pomerne rozšírené v oblastiach, kde vlani v lete horelo. Ak sa skutočne jedná o opätovné vzplanutie minuloročných požiarov, potom za určitých podmienok môžeme pozorovať kumulatívny účinok minuloročnej požiarnej sezóny v Arktíde. V nadchádzajúcej sezóne by to mohlo viesť k rozsiahlym a dlhodobým požiarom v rovnakom regióne,“ dodal Parrington.