Vedec roka: Keby ste sa pozreli na mapu fyziky nízkych teplôt, Slovensko by tam žiarilo ako superhviezda

Stali ste sa Vedcom roka 2019. Ako ten rok hodnotíte, aký pre vás bol?

Veľmi úspešný. Ten najlepší výsledok, z môjho pohľadu, azda nie sú ani publikácie vedeckých prác v zahraničných periodikách, ale začiatok projektu Európskej mikrokelvinovej platformy, projektu Horizontu 2020. Centrum fyziky nízkych teplôt v Košiciach sa stalo spoluúčastníkom tohto veľkého celoeurópskeho projektu.

Patríme medzi osem inštitúcií, ktoré poskytujú svoje experimentálne zariadenia vedcom z celej Európy, pričom 20 percent z celkovej alokovanej kapacity dokonca môžeme poskytnúť aj pre vedcov z celého sveta na realizáciu ich experimentov. Je to dôkaz, že výskum v oblasti fyziky nízkych teplôt na Slovensku je na svetovej úrovni. Pre našu krajinu je to veľký úspech, a keby ste sa pozreli na mapu fyziky nízkych teplôt, tak Slovensko by tam žiarilo ako superhviezda.

Skúmate fyziku nízkych teplôt. Prečo ste sa rozhodli práve pre túto oblasť?

Pretože je fascinujúca práve tým, že máte možnosť objavovať absolútne nepoznané veci. Najnižšia nami zmeraná teplota v prírode je teplota takzvaného reliktného žiarenia, čiže tej tmy vo vesmíre, na popredí ktorej svietia hviezdy. Má teplotu zhruba 2, 7 kelvina, my v laboratóriu však vieme dosiahnuť teplotu, ktorá je desať tisíckrát nižšia.

Čo to teda znamená?

Vlastnosti látok, ktoré dokážeme takto ochladiť, sa kompletne zmenia. V makroskopickom meradle sa prejavia ich kvantové charakteristiky.  To je to, čo nám ľuďom, ktorí žijeme na „úrovni 300 kelvinov“, ostáva absolútne skryté. V podstate látky tieto kvantové vlastnosti ani nemôžu prejaviť, pretože teplota 300 kelvinov to neumožňuje. Keď ich schladíme, znížime kinetickú energiu stavebných častíc, a tým umožníme, aby sa medzi týmito časticami látky prejavili slabšie väzby, sily, ktoré zmenia vlastnosti tejto látky.

Tento článok je určený iba pre predplatiteľov.
Zostáva vám 75% na dočítanie.

Nedozvedeli ste sa všetko?

Do konca súťaže zostáva

Digitálne predplatné

Získajte prístup ku kompletnému obsahu

KÚPIŤ

Už máte predplatné?
Prihláste sa

Tento článok ste dočítali vďaka tomu, že ste predplatiteľom Hospodárskych novín. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.